Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Rosja – rosną ceny warzyw

Na rosyjskim rynku coraz mocniej zwyżkują ceny warzyw. Do  skutków embarga dołączyły bowiem skutki zmian w pogodzie, a konkretnie nadejścia zimy. W rezultacie rynek tamtejszy notuje szybki spadek podaży wielu warzyw, a co za tym idzie wzrost ich cen.

Na pierwszy ogień poszła kapusta i cebula. Ich ceny rosną zresztą już drugi tydzień z rzędu, ale obecnie notuje się wyraźne przyspieszenie tej tendencji. Do wcześniej wymienionych czynników napędzających wzrost cen warzyw można jeszcze dorzucić czynnik sezonowy – zbliżający się okres świąteczny – Nowy Rok i prawosławne Boże Narodzenie.

Jeśli chodzi o cebulę, to rosyjscy producenci żądają obecnie cen na poziomie 15,00 – 18,00 rubli/kg. To zwyżka rzędu 15 – 20 procent w relacji tydzień do tygodnia. Cebula w Rosji już jest 50 procent droższa niż w tym samym okresie zeszłego roku. A według uczestników rynku wzrost jej cen będzie jeszcze gwałtowniejszy, o ile nie uda się zapewnić w miarę stabilnych dostaw z Ukrainy via Krym i z Białorusi.

Ceny białej kapusty rosły na rosyjskim rynku hurtowym nawet już od trzech tygodni. Jednak podobnie, jak w przypadku cebuli ostatnie dni przyniosły wzrost dynamiki tego procesu. Obecnie tamtejsi rolnicy oferują kapustę po 20,00 – 25,00 rubli/kg, czyli kolejne 20 – 25 procent drożej. A pamiętać trzeba, że wielu producentów wciąż wstrzymuje się ze sprzedażą czekając na dalsze umacnianie się cen.

Rosyjski rynek próbuje ratować się poprzez import przez Krym i Białoruś. Ceny takiej kapusty są często na poziomie 15,00 – 18,00 rubli/kg, ale za to jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Jeśli jest to towar dobrej jakości, to jest on i odpowiednio droższy. Poza tym jego podaż jest daleko niewystarczająca. Aktualne ceny białej kapusty są w Rosji już 3 – 3,5 razy wyższe niż w analogicznym okresie zeszłego roku. I jak w przypadku cebuli, również nie zapowiada się, aby trend wzrostowy miał zostać zastopowany.

Ważne jest w obecnej sytuacji to, że rubel odbił się od dna i obecnie jego kurs to 0,070 zł za 1 rubel, a nie, jak tydzień temu poniżej 0,05 złotego. To zmiana korzystna dla rosyjskich importerów, a zatem i dla ich dostawców.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE