Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Sytuacja na rynku cebuli

2015-12-11 15:00

Na krajowym rynku cebuli widać wahania nastrojów i sporo niepewności. Jednak pamiętajmy co się działo i jakie były nastroje dokładnie rok temu. Z jakiego poziomu cen startował wtedy rynek cebuli. I porównajmy to z sytuacją bieżącą, która od razu wyda się, w tym świetle, o wiele lepsza. Spójrzmy na nasz wykres.

w1

Niemal dokładnie rok temu pisaliśmy: „hurtowe ceny cebuli wreszcie odbiły od dna” (średnia cena wzrosła wtedy z 0,38 zł/kg do 0,48 zł/kg) i zastanawialiśmy się czy to początek trendu, czy też chwilowa poprawa. Czas pokazał, że był to start tendencji zwyżkowej, która jednak wigoru nabrał dopiero w kwietniu, co również widać na naszym wykresie.

Teraz mamy w dużym hurcie ceny sprzedażowe na poziomie 0,85 – 1,00 zł/kg. Na wykresie widać, że rynek wszedł niejako w koleiny cenowe sezonu 2013/2014. Pytanie na jak długo i czy czeka nas podobna do tamtej korekta ceny na przełomie roku?

W ostatnich dniach widać było większy napływ słabszej jakościowo cebuli na rynek świeży. Był to zapewne wynik tego, że znacznie zwolnił skup towaru na obieranie. Po wcześniejszym gorącym okresie, z wysokimi cenami, popyt na taką cebulę zmalał, a to przełożyło się na sytuację w segmencie cebuli na świeży rynek, zwiększając tu, po stronie popytowej rynku, presję na niższą cenę.

Ale skup cebuli do obierania znów się ożywia i choć zapewne nie będzie już takiej pogoni za towarem, to presja na rynek świeży powinna zelżeć. Pierwsza kwestia – czy to starczy do tego, aby ceny nie spadły? Druga kwestia – na pewno nie starczy to do jakiegoś wzrostu cen cebuli na rynku świeżym. Tu przydałby się aktywniejszy eksport. Ale z tym jest problem i będzie dopóki nie przyjdzie zima, która utrudni życie eksporterom cebuli białoruskiej i zdecydowanie ograniczy podaż na południu Rosji.

W okolicach Rostowa cebuli jest na razie bardzo dużo i choć jej jakość może i nie jest najwyższa, to oferta ta skutecznie blokuje import. Tam cebula w hurcie ma ceny od 6,00 rubli/kg (0,34 zł/kg). Na Białorusi zaczynają się one od 3 500 rubli białoruskich/kg (0,77 zł/kg) i choć powoli rosną, to wciąż jest to na tyle mało, że polska cebula nie poza bardzo może konkurować.

Cebula znacząco drożała w Holandii. Teraz ceny dla tamtejszych producentów są na poziomie 0,23 – 0,24 euro/kg. W eksporcie zaś 0,26 – 0,28 euro/kg za drobniejszą i do 0,30 euro/kg za grubszą (70/90). Tyle, że sytuacja w Holandii kreowana jest przez silny popyt z Afryki. Powoduje to, że rynek holenderski jest niejako odseparowany od sytuacji europejskiej, bo Holendrzy nie są w tej chwili zainteresowani zbytnio eksportem do krajów Starego Kontynentu.

Reasumując, wydaje się, że w obecnej, dość skomplikowanej sytuacji na europejskim rynku cebuli, wiele zależeć będzie od pogody. Na razie jednak nie ma widoków na zdecydowany ruch cen w górę, a pojawiają się za to czynniki prozniżkowe (choć dość słabe). Wpływ pro zwyżkowy mogłyby mieć ceny w Holandii, gdyby nie to, że kształtowane są one przez pozaeuropejski czynnik. jednak jeśli przyjdzie mroźna zima, to sytuacja zmieni się zasadniczo.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE