Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Czy trend się odwróci?

2015-11-09 15:00

Ostatnie dni upłynęły na polskim hurtowym rynku białej kapusty pod znakiem stabilizacji. Zarówno w popycie jak i jeśli chodzi o ceny. Jeśli na rynku mówiono ostatnio o jakiś ruchach cen, to raczej zastanawiano się czy nie przyjdzie kolejna faza zniżki, podobnie jak to się działo w Holandii.

Tymczasem początek nowego tygodnia przyniósł informacje o umacnianiu się cen białej kapusty. nawet do poziomu 1,10 zł/kg sprzedażowo, choć trzeba zaznaczyć, że wciąż są też ceny na poziomie 0,80 – 0,85 zł/kg. Ale to, że pojawiły się oferty droższe pozostaje faktem.

Pytanie, czy faktem mającym jakieś głębsze znaczenie? Czy to możliwe, żeby już teraz, na początku listopada, zaczął budować się długookresowy trend zwyżkowy? Przypomnijmy, iż choć to ekstremalnie rzadkie zjawisko, to rynek w ostatnich kilku latach już był jego świadkiem – w pamiętnym 2010 roku.

W naszych tekstach nie raz odnosiliśmy się ostatnio do tamtego sezonu, wskazując na jego podobieństwo do sytuacji obecnej. Widać to też na naszym wykresie. Sprzyjają temu nie tylko słabe zbiory białej kapusty w Polsce, ale także sytuacja zagranicą.

Popyt na Ukrainie pozostaje wysoki i pchnął on już tamtejsze ceny hurtowe na poziom rekordowy. nawet po korekcie z minionego tygodnia, spowodowanej napływem importu, ceny te to 7,00 – 8,00 hrywien/kg, czyli 1,21 – 1,38 zł/kg. Popyt ukraiński powoduje wzrost cen na Białorusi, skąd Ukraińcy importują kapustę oraz pośrednio także w Rosji. Na białoruskim rynku ceny wzrosły do 2000 – 3200 rubli/kg, czyli 0,45 – 0,71 zł/kg (są one mocno zróżnicowane ze względu na jakość), w Rosji zaś są na poziomie 10,00 – 15,00 rubli/kg, czyli 0,61 – 0,92 zł/kg (i tu też mamy bardzo szerokie widełki cen ze względu na duże różnice w jakości).

W Holandii ceny też nieco spadły, o czym już pisaliśmy. Ale przy ich obecnym poziomie wzrósł znacząco popyt i ceny się już ustabilizowały, a poza tym słabość złotówki do euro sprawia, że nawet przy niższej cenie w walucie, po przeliczeniu wychodzi to relatywnie drogo. Obecnie w ofertach eksportowych ceny są bowiem na poziomie 0,25 – 0,27 euro/kg za dobrą jakość. To daje 0,07 – 1,15 zł/kg.

Na razie wciąż jeszcze za wcześnie, aby orzec czy rynek pójdzie śladem sezonu 2010/2011. Może opisana ostatnia podwyżka to tylko krótkookresowe wahnięcie. Może pojedyncza korekta, która nie przełoży się na dalszy wzrost. Ale samo to, że ceny nie spadły, a nieco wzrosły już daje do myślenia.

Zobacz więcej: Kapusta

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE