Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Ogórki z importu – ważna świeżość

Produkty takie jak pomidory, ogórki, papryka i cukinia oferowane zimą na polskim rynku pochodzą z krajów południowej i zachodniej Europy, a także z Turcji, Izraela i Maroka. Długi transport wpływa na jakość tych produktów. W optymalnych warunkach transportu produkty te mają trwałość handlową do dwóch - trzech tygodni. Jeśli np. ogórki w momencie wysyłki są prawidłowo zafoliowane, są świeże, nie mają wad progresywnych (zepsucie) jest szansa, że zachowają jędrność, kolor i zdrowotność przez cały czas transportu i jeszcze kilka dni dłużej.  Problem występuje, gdy zostaną wysłane do Polski po kilku dniach od zapakowania. Ich trwałość jest wtedy niższa. Dodatkowo, brak odpowiedniej wilgotności podczas transportu przyspiesza proces starzenia się ogórków. Jak rozpoznać brak świeżości?

Świeży ogórek powinien być twardy (oczywiście nie jak kamień), jędrny, bez pomarszczeń, chrupki w smaku, bez wykształconych nasion, bez zgrubień, o świeżym smaku i zapachu, o jasno-zielonym miąższu, o świeżej szypułce, bez żółtych przebarwień, o ciemno-zielonej barwie skóry ( dokładniej to kolor zależy od odmiany ).

Jakość handlowa ogórków powinna być zgodna z normą ogólną zawartą w Rozporządzeniu WE nr 543/2011. W Hiszpanii i Holandii producenci deklarują jakość ogórków zgodną z klasą I normy EKG/ONZ nr FFV-15 – co jest zgodne z przepisami. Pamiętajmy, że zamawiając ogórki zgodnie z normą ogólną dozwolone będzie dostarczenie ogórków krzywych, 10 proc. ogórków z puli ogólnej będzie mogło mieć wady mechaniczne skóry, czy uszkodzenia, będzie mogło być stare, miękkie i w tym 2 proc. ogórków będzie mogło posiadać objawy zepsucia. Producent deklarując klasę I, jednocześnie deklaruje, że nie będzie więcej niż 10 proc. ogórków klasy II w tym 1 proc. ogórków nie spełniających wymagań minimalnych (stare, miękkie, zepsute).

Fot. 1. Ogórek zbyt miękki, o za niskiej jędrności.

Fot. 2. Ogórki stare i zleżałe.

Fot. 3. Ogórki zepsute.

Fot. 4. Ogórki gnijące - zepsute.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE