Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Pory ostro w górę

2015-03-02 10:00

W tym sezonie ceny porów utrzymywały się na relatywnie niskim poziomie. Towar krajowy był na tyle tani, że długo mógł cenami blokować start sezonu importowego tych warzyw. W końcu jednak, jak zwykle pory z Belgii i Holandii pojawiły się na polskim rynku hurtowym. Ich ceny były wciąż wyższe od porów polskich, ale też i jakość była generalnie lepsza.

I choć ceny porów na zachodzie Starego Kontynentu wykazywały tendencję wzrostową, to jeszcze w pierwszej połowie lutego znajdowały się na poziomie 3,30 – 4,70 euro/10 kg. W ostatnim tygodniu ubiegłego miesiąca wzrosły w ofertach holenderskich eksporterów do 4,50 – 5,80 euro/10 kg.

W tym czasie ceny porów krajowych pozostawały generalnie stabilne. Sprzedawane na sztuki producenci oferowali po 0,60 – 0,70 zł/szt., natomiast w handlu na kilogramy było to do 2,00 zł/kg (sprzedażowo). teraz ceny są na poziomie 1,80 – 2,20 zł/kg dla porów polskich i 2,80 – 3,10 zł/kg dla importowanych.

Dla tych drugich to dość niski poziom, jak na tę porę roku. Bywały sezony, gdy na początku marca ceny importu były powyżej 5,00 zł/kg. kto wie, czy to nie ostatnie chwile tańszych porów z importu. W Holandii i Belgii ceny właśnie skoczyły mocno w górę, a to będzie oznaczać wyższe ceny kolejnych partii importu. Obecnie bowiem holenderscy i belgijscy eksporterzy oferują pory po 7,00 – 9,00 euro/10 kg zależnie od jakości i typu opakowania. Mamy więc wzrost o ponad 50 procent w stosunku do cen z końca lutego.

Słowa kluczowe: pory, ceny porów, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE