Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 2 czerwca 2020. Od wczoraj dodano 1365 ceny w 16 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rosja może zablokować dostawy pieczarek z Białorusi

Pieczarki
  |   Źródło:
Dostawy pieczarek z Białorusi na rynek rosyjski mogą ucierpieć z powodu sankcji, jako że Rosjanie podejrzewają Białorusinów o re-eksport grzybów z Polski.

Rosja opracowuje dokumenty wykluczające dostawy z terytoriów krajów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU) produktów z krajów, w stosunku do których rząd Federacji Rosyjskiej wprowadził szereg sankcji.

Według RBC przyczyną tego był możliwy reeksport pieczarek z Polski przez terytorium Białorusi, na które to pieczarki (i inne produkty rolno-spożywcze) Federacja Rosyjska nałożyła embargo. Jednocześnie duży rosyjski producent świeżych warzyw i zieleni, firma rolnicza „Wyborżec”, zwrócił się do Rady Federacji o „zaostrzenie kontroli nad importem grzybów na granicy rosyjsko-białoruskiej”. Według informacji dyrektora generalnego tej firmy Aleksandra Zaklepkina zaczęto importować więcej pieczarek z Białorusi i po cenach „niższych niż koszt produkcji rosyjskiej”. Sugeruje, że w rzeczywistości chodzi o pieczarki uprawiane w Polsce.

Odwołanie to było przyczyną polecenia wicepremier Wiktorii Abramczenko do szeregu departamentów, aby przygotowały propozycje dla rządu dotyczące wyłączenia importu produktów objętych sankcjami, a wprowadzanych do Rosji z terytoriów krajów EAEU. Odpowiedni list został wysłany 27 kwietnia do Rossielchoznadzoru, Ministerstwa Rolnictwa, Ministerstwa Przemysłu i Handlu oraz Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego. Wnioski należy składać do rządu do 22 maja.

Białoruś jest głównym dostawcą pieczarek na rynek rosyjski: w 2019 roku z Białorusi wyeksportowano 21 tys. ton tych grzybów.

Podobne
Pieczarki
2020-03-27 10:00
Eksport pieczarek w 2019 r.
Niższy wolumen eksportu pieczarek rok do roku, ale przy wzroście jego wartości. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Pieczarki
2020-03-24 17:29
Koronawirus uderzył w polskie pieczarki
Sytuacja na polski rynku warzyw i owoców jest trudna nie od dziś. Kryzys wywołany epidemią koronawirusa jej nie pomaga. Bardzo mocno uderzył on w polski sektor pieczarek.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.