Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ambicje Mojzesowicza

2007-08-17 00:00
Terminowa wypłata dopłat bezpośrednich to najważniejsze zadanie, z którym musi się zmierzyć nowy minister rolnictwa. Mojzesowicz przyznaje, że  sytuacja w Agencji Restrukturyzacji jest delikatnie mówiąc skomplikowana, co może spowodować opóźnienie wypłat.

System informatyczny Agencji Restrukturyzacji jest niewydolny, a tempo kontroli wniosków o dopłaty obszarowe toczy się w wolnym tempie. Rok temu o tej porze sprawdzonych było  już 80 proc. podań. Teraz tylko jedna piąta.

Wypłaty powinny ruszyć 1 grudnia. Poprawie sytuacji ma służyć między innymi polepszenie struktury organizacyjnej Agencji. Więcej etatów ma być przydzielanych w tzw. terenie, mniej w warszawskiej centrali.

Resort rolnictwa zapowiedział także starania o wprowadzenie wyższych dopłat do paliwa rolniczego. Mają one wzrosnąć z obecnych 0,55 do 0,95 zł.

Dwukrotnie wyższe mają być dopłaty do materiału siewnego. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z nie wykorzystanych środków na rolnicze paliwo i ubezpieczenia. Oszczędności z tego tytułu wynoszą 700 milionów złotych.

Mojzesowicz poinformował, że wystąpi do Komisji Europejskiej o zwiększenie subsydiów dla polskich producentów mleka.

– Będę występował na spotkaniu ministrów Unii Europejskiej o zwiększenie kwoty europejskiej, bo trzeba wyraźnie powiedzieć, że mleka brakuje – tłumaczy minister rolnictwa.

Spore zmiany szykują się także w handlu państwową ziemią rolniczą. Rząd chce, aby Agencja Nieruchomości Rolnych przy każdej transakcji sprzedaży lub dzierżawy, brała pod uwagę opinię samorządu rolniczego.Źródło: fresh-market.pl, na podstawie TVP ( Redakcja Rolna)
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem