Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

“Cross-compliance” – potrzeba czasu

2007-06-13 00:00
11 czerwca bieżącego roku zebrani w Luksemburgu ministrowie rolnictwa krajów Unii Europejskiej, zadecydowali o wprowadzeniu nowych zasad udzielania dopłat dla rolników.

Postanowienia te są zgodne z oczekiwaniami Polaków, którzy chcieli uzależnienia płatności bezpośrednich od spełnienia określonych wymogów środowiskowych i bezpieczeństwa żywności. Nowe ustalenia zaczną obowiązywać w naszym kraju po 2009 r.

Komisja Europejska proponuje wstępnie trzyletni okres (do 2012 r.) i zapowiada prace nad szczegółowymi przepisami. Ministrowie rolnictwa mają je zatwierdzić po wakacjach.

Polska wraz z innymi nowymi krajami członkowskimi argumentowała, że całkowite wejście w życie systemu cross-compliance powinno nastąpić w 2013 roku, czyli wówczas, gdy polskim rolnikom będą przysługiwać już pełne dopłaty rolne.

Ministrowie opowiedzieli się za wprowadzeniem okresu przejściowego, który umożliwi stopniowe wprowadzenie zasad tzw. cross-compliance.

W 2005 r. przeprowadzono kontrolę 5 proc. unijnych rolników. Na skutek stwierdzonych nieprawidłowości (głównie w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt hodowlanych)
zmniejszono przysługujące dopłaty o blisko 12 proc.

W starszych krajach Unii Europejskiej system cross-compliance jest wdrażany od 2005 roku.
Rolnik, by otrzymać płatności bezpośrednie, musi przestrzegać określonych standardów ochrony środowiska, zdrowotności ludzi i zwierząt, a także identyfikacji i rejestracji zwierząt, chorób zwierzęcych oraz tzw. dobrostanu zwierząt.

Ponadto ziemia musi być utrzymywana w dobrej kulturze rolnej, zgodnie z wymogami ochrony środowiska. Mowa tu o 14 dyrektywach i czterech rozporządzeniach, których respektowanie jest surowo kontrolowane.

Sondaże Eurobarometru pokazują, że Polacy należą do największych sceptyków w Unii, jeśli chodzi o powiązanie dopłat bezpośrednich z przestrzeganiem reguł cross-compliance.



Źródło: fresh-market.pl, na podstawie PPR
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem