Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Europejscy producenci owoców pestkowych cierpią z powodu złej pogody

2009-07-15 00:00

Niesprzyjające warunki pogodowe przez ostatnie sześć tygodni przysporzyły wielu problemów producentom i eksporterom owoców pestkowych we Włoszech i Grecji, czyli dwóm z największych w Europie dostawców brzoskwiń i nektarynek.

Zła pogoda w ciągu ostatniego miesiąca w największym regionie produkcyjnym tych owoców Emilia-Romagna we Włoszech doprowadziła do spadku ich cen co w wielu przypadkach oznacza, że producenci nie będą w stanie pokryć kosztów produkcji. Sektor przetwórczy nie odbiera jeszcze większych ilości brzoskwiń i nektarynek na soki i inne produkty przetworzone co dodatkowo potęguje odczucia, że złe warunki pogodowe nie mogły przyjść w gorszym okresie kiedy na światowym rynku panuje recesja, a nacisk na sprzedaż jest coraz większy przy malejącym eksporcie do krajów Europy północnej.

Również w Grecji problemów producentom brzoskwiń, nektaryn i moreli przysporzyły niespotykane o tej porze opady połączone z wysokimi temperaturami co spowodowało wiele chorób oraz wad powierzchniowych i wad barwy owoców. Producenci narzekają na niestabilna pogodę i zbyt duże ilości deszczu, podczas gdy owoce wymagają słońca. Dodatkowo w końcówce czerwca owoce zostały częściowo zniszczone przez grad. Eksporterzy czereśni także ucierpieli z powodu złej pogody. Codzienne deszcze od połowy czerwca do początku lipca spowodowały, że owoce zaczęły pękać i dojrzewać wcześnie, a ich trwałość znacznie się skróciła.

Źródło: fresh-market.pl (kz), na podstawie www.fruitnet.com  

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Więcej informacji na temat sytuacji na rynku owoców na konferencji Fresh Market 2009


 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem