Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Polski Program Obszarów Wiejskich

2007-04-20 00:00

Według PAP (za PPR), dnia 18 kwietnia 2007 r., na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa poinformowano o tym, że Komisja Europejska może zatwierdzić polski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) najwcześniej w lipcu tego roku. Wnioski na poszczególne działania, objęte tym planem będą przyjmowane od maja.

Negocjacje, prowadzone z Komisją są już w drugiej fazie uzgodnień. Polski resort rolnictwa przygotowuje odpowiedzi na otrzymane wcześniej uwagi. W dniach 19 – 20 kwietnia w Ministerstwie Rolnictwa odbędą się rozmowy z przedstawicielami Komisji.

O momencie zatwierdzenia PROW-u zadecyduje termin składania wniosków. Ministerstwo Rolnictwa chce, by w maju rozpocząć przyjmowanie podań, odnoszących się do udzielania pomocy grupom producentów. Natomiast od następnego miesiąca będzie można starać się o przyznanie rent strukturalnych, a także wnioskować o wsparcie dla młodych rolników (w Agencjach Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa). Podania o przyznanie dopłat na inwestycje gospodarstw rolnych przyjmowane będą najwcześniej w lipcu. Wypłaty przewidziane są na miesiące listopad – grudzień.

W pierwszym i drugim roku funkcjonowania, dotacje mogą wynieść 5 proc. wartości sprzedanej produkcji rolnej, ale nie więcej niż 100 tys. euro. Pieniądze te mają pokrywać koszty organizacyjne grupy. Niestety rolnicy z gospodarstw niskotowarowych nie będą mogli ubiegać się o te środki. Zasady udzielania subsydiów dla grup producentów są takie same jak w 2004 - 2006. Wsparcie finansowe dotyczy pierwszych pięć lat działalności.

Kwota, o którą mogą ubiegać się młodzi rolnicy nie zmienia się i wynosi 50 tys. zł. Jedyną modyfikacją jest konieczność udokumentowania, że minimum 50% funduszy, przeznaczone zostało na inwestycje w gospodarstwie. Obniży się natomiast wysokość rent strukturalnych. Rolnik, który sprzeda gospodarstwo lub przekaże je następcy otrzyma 150 proc. najniższej emerytury (ok. 900 zł). Suma ta może powiększyć się o 100 proc. (do ok. 1500 zł) jako dodatek na współmałżonka. Komisja Europejska chce, by wysokość rent była zróżnicowana. Ministerstwo Rolnictwa może zatem wysunąć następujące propozycje:

  • zwiększenie kwoty o 10 proc. - w przypadku gdy przekazywane gospodarstwo przekracza 10 ha
  • podwyższenie wysokości renty o 5 proc. - gdy gospodarstwo przejmie rolnik w wieku do 40 lat.

Minister rolnictwa informuje, że budżet na lata 2007 - 2013 wynosi 17,2 mld euro. Najwięcej pieniędzy ma być przeznaczone na modernizację gospodarstw rolnych oraz na inwestycje w przetwórstwie spożywczo-rolnym. Na pierwszy cel zarezerwowano rocznie ok. 1 mld zł - to jest niewiele. Gdyby średnie koszty inwestycji stanowiły tyle co dotychczas (108 tys. na gospodarstwo), to z udzielonych subsydiów skorzysta jedynie ok. 10 tys. rolników (ok.1 - 2 proc.).

Źródło: fresh-market, na podstawie serwisów PAP i PPR

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem