Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 21 września 2020. Od wczoraj dodano 2019 ceny w 12 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – masowy eksport jabłek do Rosji z opóźnieniem

Jabłka
  |   Źródło:
Masowe dostawy jabłek z Mołdawii do Rosji rozpoczną się nie wcześniej niż w listopadzie.

Według szacunków przedstawicieli organizacji mołdawskich sadowników, obecnie łączny wolumen eksportu mołdawskich jabłek na rynek rosyjski nie przekracza 10 tysięcy ton miesięcznie. Oznacza to, że intensywność eksportu jest porównywalna ze wskaźnikami z ubiegłego roku dla tego samego okresu sezonu handlowego i ogólnie jest niska.

Jak zauważyło Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Moldova Fruct, w pierwszej połowie jesieni jabłka są sprzedawane tylko przez kilka przedsiębiorstw sadowniczych, które mają długoterminowe umowy z kupcami w Federacji Rosyjskiej. A także przez te przedsiębiorstwa producenckie, które teraz pilnie potrzebują wpływów gotówkowych na sfinansowanie prac jesiennych (zbiór późnych odmian, siew roślin ozimych) i spłatę pożyczek.

Członkowie delegacji mołdawskiej, którzy niedawno odwiedzili wystawę World Food Moscow, zauważają, że zainteresowanie rosyjskich handlowców możliwościami importu owoców z Mołdawii jest duże, ale będą oni potrzebować faktycznie dużych dostaw, w szczególności jabłek od listopada. Do tego czasu popyt na rosyjskim rynku owoców będzie w dużej mierze zaspokajany przez krajowe dostawy jabłek.

Jednocześnie, jak zauważają mołdawscy operatorzy rynku owoców, w pierwszej połowie jesieni średnia „robocza” cena jabłek „z sadu” na eksport nie przekracza 6 lejów/kg (0,36 USD/kg, 1,34 zł/kg). W listopadzie, kiedy zacznie dominować podaż jabłek z chłodni, poziom rentowności sprzedaży wzrośnie powyżej 8 lejów/kg (0,48 USD/kg, 1,79 zł/kg).

Podobne
Jabłka
2019-10-04 09:00
Rosyjskie sankcje na zatrzymały polskiego jabłka?
Analitycy z EastFruit uważają, że rosyjskie sankcje nie zdołały zatrzymać polskiego jabłka i Polska jest nadal największym dostawcą jabłek do Rosji
czytaj więcej
Jabłka
2019-10-02 18:16
Jabłko przemysłowe - sadownicy czekają
Wielu sadowników wciąż wstrzymuje się ze sprzedażą jabłka na przemysł. Czekają na wyższe ceny. Czy to dobra strategia?
czytaj więcej
Jabłka
2019-10-02 08:00
Ukraina – problem z eksportem jabłek
Bezczynność ukraińskich urzędników doprowadziła do zawieszenia eksportu jabłek do Indonezji.
czytaj więcej
Jabłka
2019-10-01 14:00
Mołdawia – prognozy zbioru jabłek
Ile jabłek zbiorą mołdawscy sadownicy w tym roku?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.