Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 11 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3296 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Jabłka  »  Światowa produkcja jabłek

Światowa produkcja jabłek

Jabłka
  |   Źródło:
Przewidywania mówią, że światowa produkcja jabłek spadnie w stosunku do poziomu sprzed roku, a lider w tej dziedzinie – Chiny będzie musiał stawić czoła najniższym zbiorom od dziewięciu lat.

Przewiduje się, że światowa produkcja jabłek w sezonie 2018/2019 spadnie o 5,7 mln ton w stosunku do tej z poprzedniego roku, wynoszącej 68,7 mln. I będzie to najniższy poziom od 8 lat, ponieważ Chiny poniosły znaczne straty z powodu niekorzystnej pogody, co bardziej niż kompensuje wrost zbiorów w Unii Europejskiej (UE). Oczekuje się, że zmniejszona produkcja spowoduje spadek eksportu o prawie pół miliona ton do 5,7 miliona, podczas gdy zmniejszone dostawy o jakości eksportowej zmniejszą konsumpcję i zwiększą przetwórstwo.

Szacuje się, że produkcja w Chinach spadnie do najniższego poziomu od 9 lat, zmniejszając się o 25 procent do 31,0 milionów ton, ponieważ kwietniowe przymrozki oraz ulewne deszcze i grad w maju spowodowały znaczne zniszczenia upraw w głównych prowincjach produkujących. Przy niższych dostawach oczekuje się również spadku eksportu, i to o prawie jedną trzecią do 880 000 ton. Przewiduje się, że chiński import zwiększy się o 12 000 ton, do poziomu 75 000, dzięki większym dostawom z Nowej Zelandii i Unii Europejskiej, co zrekompensuje niższe dostawy ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie Stany Zjednoczone pozostają największym dostawcą z półkuli północnej do Chinach, choć nadal podlegają 50-procentowej taryfie odwetowej.

Szacuje się, że produkcja w UE poprawi się po mrozach z wcześniejszego roku, nawet o 40 procent do 14,0 milionów ton, ponieważ wzrośnie powierzchnia sadów, a także poprawi się wydajności. Oczekuje się, że znaczny skok eksportu do Egiptu i Indii, spowodowany wyższymi zbiorami, pomoże zwiększyć eksport o prawie 500 000 ton do 1,2 miliona, podczas gdy import będzie skurczył się do 470 000 ton przy niższym popycie.

Pełny tekst omówienia, uwzględniający na rynku jabłek USA, Indie, Turcję, Rosję i inne kraje oraz opisujący rynek winogron i gruszek pod linkiem (w języku angielskim):

https://agfstorage.blob.core.windows.net/misc/FP_com/2019/06/18/AUfruit.pdf

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.