Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 11 lipca 2020. Od wczoraj dodano 2755 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Na Łotwie truskawki uprawia się też późną jesienią

Truskawki
  |   Źródło:
Późno dojrzewająca odmiana truskawek, która może zmienić Łotwę w kraj truskawek, jest nadal tajemnicą, ale eksperymentalne nasadzenia są imponujące.

Na pierwszy rzut oka wydaje się niewiarygodne zobaczyć setki kwitnących truskawek i długie rzędy czerwonych owoców w łotewskich szklarniach w połowie października. Niemniej jednak właściciel farmy truskawek Ilmars Gulbis w zasadzie nie ogrzewał swoich szklarni w wiosce Laidi, nawet w dni, kiedy temperatura spadła poniżej zera, a uprawy truskawek nie ucierpiały. Jest to opisane przez AgroXXI powołującą się na eng.lsm.lv.

„Po raz pierwszy uprawiamy truskawki tak późną jesienią”, mówi Ilmars Gulbis.

Nie ukrywa faktu, że szukał odmiany, która daje tak późne zbiory przez cztery lata, a w tym roku w końcu mu się udało. „Na początku obawiałem się złego smaku i słabego aromatu, ale byłem mile zaskoczony doskonałymi właściwościami organoleptycznymi produktu, wytrzymałością i rozmiarem owoców”, powiedział rolnik.

Nie ma on wątpliwości, że rośliny truskawek będą produkować owoce przez co najmniej jeszcze jeden miesiąc, ale dodaje, że wszystko zależy od pogody. W przypadku owoców jagodowych wystarczy jeden słoneczny dzień w tygodniu, aby truskawki otrzymały wszystko, czego potrzebują. Dzięki najnowszej odmianie Ilmars Gulbis widzi w przyszłości perspektywy Łotwy jako kraju producenta truskawek.

W tym roku rolnik rozpoczął sezon w kwietniu, co jest bardzo wczesną porą dla tej uprawy, ale mówi, że najtrudniejsza część jest przed nim, ponieważ zbliża się najciemniejsza pora roku.

Październik to idealny czas na oferowanie świeżych truskawek na rynku, ponieważ w drugiej połowie lata jest wiele innych owoców jagodowych, wyjaśnia producent. Zauważył, że do połowy września popyt na truskawki był niewielki, ale później ludzie byli gotowi zapłacić wyższą cenę za świeże owoce jagodowe.

Producent przyznaje, że wciąż popełnia błędy i stale uczy się na podstawie swoich doświadczeń w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań dla opłacalnej produkcji truskawek w październiku. Późna odmiana, która jesienią produkuje słodkie aromatyczne owoce, jest obecnie tajemnicą handlową.

Podobne
Truskawki
2019-10-28 22:21
Pogoda sprzyjała truskawkom
Do Polski napływa chłodne powietrze i złota jesień właśnie się kończy. Do tej jednak pory słoneczna aura sprzyjała późnym krajowym owocom, w tym późnym odmianom truskawek.
czytaj więcej
Truskawki
2019-09-23 15:33
Eksport truskawek mrożonych po II kw. 2019 r.
Minimalny wzrost wolumenu eksportu mrożonych truskawek z Polski przy jednoczesnym spadku jego wartości. Analizujemy dane GUS za pierwsze dwa kwartały 2019 roku.
czytaj więcej
Truskawki
2019-07-11 17:23
Truskawki – jaki to był sezon?
Tegoroczny sezon krajowej truskawki upłynął pod znakiem niedoborów podażowych. Ale czy przełożyło się to na ceny, które usatysfakcjonowały producentów?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.