Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 18 września 2019. Od wczoraj dodano 4347 ceny w 30 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »  Ukraina – co utrudnia eksport owoców jagodowych

Ukraina – co utrudnia eksport owoców jagodowych

Owoce jagodowe
  |   Źródło:
Portal east-fruit.com przytacza opinię eksperta na temat czynników, które mogą utrudniać rozwój eksportu ukraińskich jagód w ciągu najbliższych 5 lat.

Andrej Jarmak, ekonomista w dziale inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), w swoim przemówieniu na międzynarodowej konferencji „Jagody Ukrainy: Zamrażanie i świeży rynek” podał prognozy rozwoju rynku eksportowego ukraińskich owoców jagodowych w ciągu najbliższych pięciu lat.

Według tego specjalisty, biorąc pod uwagę tempo wzrostu produkcji borówki, Ukraina osiągnie roczną wielkość eksportu tej jagody w wysokości 20 tysięcy ton.

Zgodnie z prognozą ekonomisty FAO, eksport zamrożonych malin będą wynosić około 30 tysięcy ton. Ponadto Ukraina będzie mogła sprzedawać na rynki zagraniczne około 15 tysięcy ton innych owoców jagodowych rocznie.

Jednocześnie Andrej Jarmak zwrócił uwagę uczestników konferencji na szereg czynników, które mogą utrudniać rozwój eksportu ukraińskich jagód.

„Po pierwsze, jest to ograniczona liczba producentów posiadających niezbędne certyfikaty eksportowe. W tym aspekcie nastąpiła poprawa, ale jak dotąd jest ona niewystarczająca. Po drugie, niskie nakłady na marketing. W tym przypadku eksport sprzedawany po niskich cenach może być po prostu nieopłacalny.

Po trzecie, brak współpracy przy dużej liczbie małych producentów. Wielu z tych producentów myśli dziś o rozpoczęciu działalności eksportowej, ale jeśli nie mają dostatecznie dużej produkcji do eksportu, nie będą w stanie odzyskać kosztów związanych z wejściem na rynki zagraniczne. I taki eksport będzie po prostu nieopłacalny”, ekonomista FAO wymienił problematyczne kwestie funkcjonowania ukraińskiego rynku owoców jagodowych.

Ponadto Andrej Jarmak wskazał również niedobór wysokiej jakości projektów w sektorze zamrażania owoców jagodowych na Ukrainie i dołączył tę kwestię do listy istniejących problemów.

„Bez rozwoju wszystkich tych elementów udanego eksportu, wszystkie wyżej wymienione prognozy dotyczące sprzedaży za granicę ukraińskich owoców jagodowych mogą się nie spełnić”, konkludował Andrej Jarmak.

Podobne
Borówki
2019-05-21 13:54
Podaż borówki wysokiej z importu rośnie
Sezon krajowy coraz bliżej, a importowanej borówki trafia na nasz rynek coraz więcej. To nie jest dobra informacja dla polskich producentów.
czytaj więcej
Truskawki
2019-05-16 09:33
Jaki początek sezonu owoców jagodowych na Ukrainie?
Czym początek sezonu owoców jagodowych w 2019 roku różni się od sezonu zeszłorocznego, zastanawia się portal east-fruit.com, odnosząc się do informacji portalu info.shuvar.com.
czytaj więcej
2019-05-08 16:04
Producenci owoców jagodowych łączą siły (wideo)
Wzorem doświadczeń plantatorów borówki branża jagodowa łączy siły, by skuteczniej budować nawyk codziennej konsumpcji w sezonie zbiorów. Celem rozpoczynającej się kampanii polskich superowoców jest promocja współpracy przy kreowaniu popytu. - Jako branża mamy dla konsumentów szerszą ofertę, przez większą część roku. Z osobna każdy nasz sezon jest zbyt krótki by mówić w kategoriach budowania nawyków żywieniowych. Razem możemy próbować taki nawyk kreować - alarmują producenci.
czytaj więcej
Borówki wysokie
2019-05-08 09:58
Ukraina – borówka tania jak malina?
Czy w 2019 roku powinniśmy obawiać się spadku cen borówek do poziomu cen malin? Takie pytanie stawia portal east-fruit.com. Jaka jest odpowiedź?
czytaj więcej
Borówki
2019-05-07 19:32
Spadek cen importowanej borówki wysokiej
Do początku polskiego sezonu borówki wysokiej jeszcze trochę brakuje. Ale za to spadają ceny borówki importowanej.
czytaj więcej
Owoce jagodowe
2019-04-12 19:28
Ukraina – skokowy wzrost eksportu mrożonych owoców jagodowych
Eksport mrożonych owoców i owoców jagodowych w okresie czerwiec - marzec jest o 44 procent wyższy niż w poprzednim sezonie, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.