Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Niepewna przyszłość hiszpańskich producentów jagód w obliczu problemów z wodą.

2024-03-06 13:13

Praca w zawodzie producenta jagód w hiszpańskiej prowincji Huelva stała się obecnie jedną z najbardziej ryzykownych. Przyczyną jest brak deszczu i ograniczenia dostępu do wody do nawadniania, co sprowadziło ten sektor na skraj przepaści. Jednakże, rolnicy nie poddają się i trwają przy swoich uprawach, mając nadzieję na deszcz.

W sezonie 2023/2024 obszar upraw truskawek wyniósł 6100 hektarów, co oznacza niewielki spadek o 3,1% w porównaniu do poprzedniego sezonu. Mimo to, producenci zdecydowali się zachować dotychczasową powierzchnię upraw, nawet pomimo ograniczenia zezwoleń na nawadnianie o 50% od początku stycznia. Jak twierdzą przedstawiciele branży, nie mają innego wyboru, jak tylko liczyć na deszcz, który uczyniłby ich uprawy rentownymi i zapewniłby truskawkom z Huelvy pozostanie na rynku.

Jako rozwiązanie na przyszłość sektor rozważa odsalanie wody. Maroko, które znajduje się w podobnej sytuacji, posiada już zaawansowane projekty w tej dziedzinie. Organizacje rolnicze zaznaczają, że sytuacja nie byłaby aż tak krytyczna, gdyby spełniono obietnice z różnych planów hydrologicznych i zrealizowano istotne inwestycje dla kraju.

Wprowadzenie 50-procentowych ograniczeń w dostępie do wody do nawadniania może mieć katastrofalne skutki nie tylko dla tego sezonu, ale i dla przyszłych. Konsumpcja truskawek spadła o 16% w stosunku do tego samego okresu poprzedniego sezonu i o 18% poniżej średniej z ostatnich pięciu lat. Choć średnia cena truskawek wzrosła o 11% rok do roku, to i tak jest to niewystarczające, aby pokryć rosnące koszty produkcji.

Konkurencja oparta wyłącznie na kosztach i cenach nie jest już zrównoważoną strategią, zwłaszcza w obliczu rosnących oczekiwań konsumentów dotyczących jakości, zmniejszonej siły nabywczej spowodowanej inflacją oraz większej świadomości ekologicznej i społecznej - kluczowych dla poprawy pozycji rynkowej.

Chociaż wzrost kosztów spowolnił w ostatnim roku, nadal są one wyższe niż przed pandemią. Na koszty pracy wpłynęła również aktualizacja układu zbiorowego pracy dla sektora rolniczego w Huelvie, która podniosła płace powyżej minimalnej.

Przyszłość kosztów będzie w dużej mierze zależała od sytuacji w konfliktach na Ukrainie i w Palestynie, które ostatecznie wpływają również na producentów z Huelvy. Na chwilę obecną, hiszpańscy plantatorzy jagód mogą polegać jedynie na kaprysach pogody.

 

Więcej. Przejdź do artykułu

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem