Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Sytuacja na rynku jabłek

2017-02-21 11:05

Od września do grudnia 2016 roku, eksport jabłek deserowych w Polsce był wyższy o ponad 100 tys. ton względem poprzedniego sezonu, a zbyt jabłek deserowych w kraju mógł wynieść 300 - 350 tys. ton. Niekorzystna jednak była różnica cen skupu jabłek. W tym sezonie handlowym, od początku września do stycznia, ceny wszystkich jabłek były niższe o około 30 proc. w porównaniu do ubiegłorocznych. Niestety koszty produkcji utrzymały się na podobnym poziomie. Dopiero od lutego br. ceny zaczęły wzrastać, średnio dla jabłek deserowych o 10 - 15 groszy na kilogramie.

W krajach Unii Europejskiej, przy jednakowych zbiorach jabłek w latach 2015 i 2016 (około 12 mln ton), zapasy w styczniu tego roku były niższe o 7 proc. Jednakowe były we Włoszech i w Polsce - na poziomie około.1.1 mln ton. Większy jest jednak popyt na jabłka deserowe, choćby z powodu niskich zbiorów w Austrii, na Słowenii i Węgrzech.

Jaka zatem może być sytuacja na rynku jabłek w najbliższych miesiącach? W naszym kraju tylko w chłodniach jest około 1.1 mln ton jabłek różnych odmian i jakości. Z odmian najwięcej jest dwukolorowych. Jabłka w tym roku lepiej przechowują się i są nieco lepszej jakości, jednak trzeba podkreślić, że na rynku spotyka się piękne jabłka, ale z miękkim miąższem, przejrzałe. Takie jabłka nie nadają się do eksportu, a za kilka tygodni także do spożycia w stanie świeżym.

Zakładam, że do 15 proc. (150 tys. ton) przechowanych jabłek, nie będzie spełniało wymagań jabłek deserowych. Potrzeby kraju na jabłka deserowe wyniosą około 300 tyś. ton. Wtedy na eksport pozostanie 650 tys. ton. Jeśli nie będzie radykalnych i nieprzewidzianych zmian na europejskim rynku jabłkowym oraz nie będzie zwiększony import z krajów płd. półkuli, nie powinno być problemów z wyeksportowaniem takiej ilości jabłek deserowych. Niestety za niższe ceny - mówi prof. E. Makosz.

W związku z tym, że w Europie jest mniej jabłek, można się spodziewać wyższych cen skupu. Tylko czy pokryją koszty produkcji i przechowania w chłodniach z kontrolowaną atmosferą. W lutym wynoszą dla odmian jednokolorowych 1.2-1.3 zł/kg, a odmian dwukolorowych 0.9-1.0 zł/kg, a w dalszych miesiącach powinny być wyższe o 0.10 do 0.20 zł/kg. 

Czekanie do późnej wiosny na jeszcze wyższe ceny nie ma uzasadnienia w sytuacji na rynku. Jabłek jest bowiem dużo, a ich spożycie w krajach europejskich spada.

 

 

Zobacz więcej: Jabłka

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE