Twój kompas na rynku owoców i warzyw
Używaj na co dzień
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Truskawki  »  Co lubi truskawka?

Co lubi truskawka?

Truskawki
Truskawki
  |   Źródło:
Sezon w pełni, ale zawsze warto przypomnieć jak przygotować podłoże do uprawy trukawki?

Co pomaga urosnąć truskawce?

W uprawie truskawek decydujące znaczenie mają azot – N, fosfor- P, potas- K. Azot odpowiada przede wszystkim za wzrost masy zielonej. Fosfor za rozwój zdrowego systemu korzeniowego, bardzo istotny zwłaszcza u młodych roślin. Potas jest pierwiastkiem decydującym o kwitnieniu i owocowaniu. Mniejsze zapotrzebowanie jest na wapń- Ca, siarkę- S i magnez- Mg.

Przygotowanie podłoża

Zanim założymy swoją plantację truskawek należy dokładnie przygotować podłoże, które zależnie od jakości powinno być wzbogacone odpowiednią ilością składników odżywczych. Niewielu ma możliwość sadzenia roślin w żyznej i bardzo zasobnej glebie. Pamiętajmy, że truskawka wywodzi się od roślin, które porastały żyzne i zasobne lasy. Poza tym miejsce winno być dokładnie odchwaszczone i dobrze nawiezione obornikiem lub kompostem. Przy braku takiego nawozu wczesną wiosną można wysiać nawóz zielony (np. rośliny motylkowe), który w okresie letnim ścinamy, rozdrabniamy i przekopujemy. W dalszych latach możemy korzystać ze specjalnych nawozów przeznaczonych do nawożenia truskawek. Możemy je nabyć np. w sklepach ogrodniczych. Stosujmy się do dawek jakie podane są przez producenta. Zazwyczaj dozuje się je w dwóch dawkach- wczesną wiosną i po kwitnieniu.

Nawozy mineralne

Stosowanie nawozów mineralnych powinno być tylko uzupełnieniem ich przedawkowanie wpłynie na pogorszenie jakości owoców jak i zdrowotności roślin. Zbyt duża ilość azotu wpływa na pogorszenie jakości owoców oraz obniżenie plonów. Duża masa zielona wpływa także na zwiększenie podatności roślin na choroby. W przypadku obfitego wzbogacenia podłoża w obornik, czy też kompost przed posadzeniem truskawek w zasadzie zaspakaja potrzeby tych roślin. Wówczas możemy je dokarmiać po zbiorze owoców.

Słowa kluczowe: truskawka, nawożenie, podłoże

Podobne
Truskawki
2013-06-24
Truskawki pomogą przy problemach z pamięcią
Okazuje się, że dzięki truskawkom nasz mózg starzeje się wolniej.
czytaj więcej
Cezary Pazura Źródło:youtube.com
2013-06-21
Cezary Pazura o uprawie truskawek[wideo]
Znany komik opowiada jak wygląda uprawa truskawek.
czytaj więcej
Niskie ceny truskawek na eksport
2013-06-21
Niskie ceny truskawek na eksport
Ceny zakupu truskawek na eksport są bardzo niskie. Dziś, w piątek, firmy z Lubelszczyzny kupują truskawkę w następujących cenach:
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.