Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Chiny – imbir droższy z dnia na dzień

2013-01-23 09:35

Ceny imbiru w Chinach, w nowym sezonie mocno Ida w górę. Wynika to z dużego spadku upraw tego warzywa. Powierzchnia uprawy spadła o około 30 proc. dla imbiru zbieranego od listopada zeszłego roku. Spadek te z kolei jest wynikiem bardzo niskich cen w poprzednim sezonie. Zarówno w sezonie 2012, jak i 2011 ceny imbiru były bardzo niskie, często poniżej kosztów produkcji.

W rezultacie tak niskich cen wielu rolników zdecydowało się na rezygnację z imbiru na rzecz innych upraw. Sytuacja całkowicie się więc odwróciła. Ze względu na duży spadek podaży imbiru jego ceny zaczęły rosnąć. Pierwszy, niewielki wzrost miał miejsce już na początku grudnia 2012 roku. Natomiast od połowy grudnia ceny rozpoczęły gwałtowną zwyżkę i trend ten trwa do chwili obecnej. Nie są dostępne oficjalne dane o produkcji imbiru w Chinach, ale szacuje się, że obszar upraw spadł o około 20 proc. w porównaniu do zeszłego sezonu, a zbiory spadły o około 10 – 15 proc.

Przy cenach, które wciąż dynamicznie rosną zarówno producenci, jak i handlowcy wstrzymują sprzedaż i czekają na jeszcze wyższe ceny. Dodatkowo zwyżce cen sprzyja pogoda w Chinach. Obecnie jest tam zimno, co spowalnia proces przygotowania imbiru do sprzedaży.

Szybki wzrost cen bardzo utrudnia handel. Sprzedawcy w Chinach oferują tylko to co mają w zapasach, nabyte po konkretnej ceni, a i tak niechętnie. Nikt nie chce zawierać transakcji terminowych, ponieważ trudno przewidzieć cenę w przyszłości. Ceny imbiru wzrosły w Chinach ponad 50 proc. w ciągu ostatnich kilku tygodni. W porównaniu do poprzedniego miesiąca są wyższe o około 250 USD na tonie.

Takie ceny i ograniczenia w podaży zastopowały eksport. Sytuacja nie ulegnie poprawie przynajmniej dopóki w Chinach nie zrobi się cieplej. To oznacza „dziurę” w podaży i trudności na rynku przynajmniej do końca lutego. Choć popyt w Europie i na Środkowym Wschodzie jest wysoki, to tak duży wzrost cen chińskiego imbiru sprawił, że importerzy wahają się przy kupowaniu tak drogiego towaru, a w rezultacie eksport imbiru z Chin mocno na tym cierpi.

Słowa kluczowe: imbir, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem