Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 11 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 4281 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Borówka wysoka – coś się zacięło w mechanizmie cen

Borówka wysoka
  |   Źródło:
Sezon borówki wysokiej importowanej posuwa się naprzód. Ale chyba coś się zacięło w zazwyczaj dobrze działającym mechanizmie cenowym tych owoców.

Sezon borówek z krajowych zbiorów zaczyna się, w handlu hurtowym na większą skalę, z roku na rok coraz wcześniej, ale i tak trzeba na niego poczekać do końca czerwca. O ile nie będzie opóźnień. Do tego czasu dominuje na polskim rynku borówka importowana.

Zazwyczaj przebieg sezonu importowanych borówek jest co roku bardzo podobny. Generalnie podaż zaczyna rosnąć w końcówce marca, na początku czerwca i wtedy zaczyna się trend spadkowy, który trwa (oczywiście z okresami stabilizacji) do lipca. W zeszłym roku sytuacja rozwijała się właśnie wedle takiego scenariusza, a cena średnia spadła w tym okresie o 68 procent, z poziomu 11 zł do 3,50 zł/kg. Na koniec maja borówki z Hiszpanii polscy importerzy oferowali w hurcie od 24 zł/kg, a te z Maroka po 22 zł/kg.

W tym roku wydawało się, że sytuacja również rozwija się zgodnie z sezonowym wzorem spadkowym. Ale w bieżącym tygodniu coś się w tym mechanizmie zacięło i zamiast kontynuacji trendu spadkowego mamy korektę w górę, ceny wzrosły z 20,00 – 24,00 zł/kg do 24,00 – 28,00 zł/kg (dolne granice to borówki z Maroka, górne to te z Hiszpanii). To o 18 procent drożej. Pytanie czy to tylko korekta? A może początek dłuższego trendu?

Podobne
Borówki
2019-05-21 13:54
Podaż borówki wysokiej z importu rośnie
Sezon krajowy coraz bliżej, a importowanej borówki trafia na nasz rynek coraz więcej. To nie jest dobra informacja dla polskich producentów.
czytaj więcej
Borówki wysokie
2019-05-08 09:58
Ukraina – borówka tania jak malina?
Czy w 2019 roku powinniśmy obawiać się spadku cen borówek do poziomu cen malin? Takie pytanie stawia portal east-fruit.com. Jaka jest odpowiedź?
czytaj więcej
Borówki
2019-05-07 19:32
Spadek cen importowanej borówki wysokiej
Do początku polskiego sezonu borówki wysokiej jeszcze trochę brakuje. Ale za to spadają ceny borówki importowanej.
czytaj więcej
Borówki
2019-04-18 12:17
Chile zwiększa eksport borówki
Według danych ze stycznia Chilijczycy wyeksportowali w ostatnim sezonie już ponad 80 tys. ton borówki wysokiej, informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.