Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 29 marca 2020. Od wczoraj dodano 1527 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Marzec – początek zmian w handlu jabłkami

Jabłka eksportowe
  |   Źródło:
Luty zdołował sadowników. Ceny jabłek spadły „na łeb na szyję”, podobnie jak popyt na nie. Producenci liczyli, że marzec przyniesie jakiś zwrot. Długo musieli czekać na zmianę sytuacji w handlu jabłkami, jednak koniec miesiąca dał im nadzieję, że może być lepiej.

Początek marca – stagnacja w eksporcie

Pod koniec lutego sytuacja na rynku jabłek nie była najlepsza, jednak stabilna. Ceny jabłek zamarły, a popyt pozostał na średnim poziomie. Na przełomie lutego i marca ceny czerwoniaków oscylowały w granicach złotówki za kilogram. Jabłka z chłodni zwykłej w kalibrze 70+ skupowane były maksymalnie po 0,90 – 1,00 zł/kg netto, a jabłka z kontroli w cenie 1,00 – 1,20 zł/kg netto. Ceny na Idareda były jeszcze niższe. Większość firm oferowała za tą odmianę z warunków chłodni zwykłej 0,80 zł/kg netto. Idared z chłodni KA, którym interesowało się coraz więcej firm kupowany był o około 10 groszy drożej. Odmiany takie jak Gala czy Golden Delicious także skupowane były w cenie z lutego. Galę w kalibrze 70+ firmy eksportowe kupowały w cenie 1,80 – 2,00 zł/kg, natomiast Galę w kalibrze 65+ w cenie 1,70 – 1,90 zł/kg netto. Golden Delicious na początku marca skupowany był w cenie 1,70 – 1,90 zł/kg netto.

Popyt na „czerwonaki” na początku marca był mizerny, a w połowie miesiąca zainteresowanie jabłkami odmian czerwonych z chłodni zwykłej zaczęło spadać jeszcze bardziej. Szybko pogarszająca się jakość owoców i rosnące wymagania eksporterów ograniczyły popyt na tego typu owoce do minimum. Ceny „czerwoniaków” spadły przy tym o około 10 groszy na kilogramie, z 0,90 – 1,00 na 0,80 – 0,90 zł/kg netto – jabłka w kalibrze 70+. Wielu eksporterów jabłka z chłodni zwykłej zaczęło traktować jak owoce II klasy i brało je jako towar o mniejszych wymaganiach jakościowych. To samo zaczęło dziać się z Idaredem, którego cena w połowie marca spadła średnio o 5 groszy na kilogramie do 0,75 – 0,80 zł/kg. Niektóre firmy za owoce tej odmiany z chłodni zwykłej oferowały jeszcze mniej, bo zaledwie 0,70 zł/kg netto. To był powolny koniec handlu jabłkami z chłodni zwykłej. Rynek stawał się coraz bardziej nieprzychylny dla owoców z tych warunków przechowalniczych.
 

Koniec marca - coś zaczęło się zmieniać

Średni popyt w handlu jabłkami i ceny na dość niskim poziomie utrzymywały się praktycznie do ostatnich dni marca. Dopiero ostatni tydzień omawianego miesiąca przyniósł konkretne zmiany w eksporcie, ożywienie na linii Polska – Rosja i wzrost zainteresowania polskimi owocami. Wzrost popytu zmusił eksporterów nie mogących dokupić się większej ilości jabłek do podwyżek. Pierwsze zwyżki cenowe nie były może za wysokie, bo zaledwie 10 – 20 groszowe, jednak dla sadowników stanowiły krok w dobrym kierunku. Idared znów wrócił do łask, nawet ten z chłodni zwykłej. Inne odmiany także zaczęły powoli drożeć. W wielu firmach w ostatnich dniach marca dla Idareda znów obowiązywała długo nie widziana cena 1,00 zł/kg netto, choć tylko dla owoców z chłodni KA. Owoce z chłodni zwykłej skupowane były o około 10 groszy taniej. „Czerwoniaki” także zaczęły drożeć. Ciężko było kupić owoce z kontroli taniej niż za 1,20 zł/kg. Szampion z KA, na którego zainteresowanie ze strony eksporterów bardzo wzrosło kupowany był już za 1,30 zł/kg netto. Jedynymi odmianami w przypadku których ceny do końca marca pozostały stabilne, tj. na poziomie z początku miesiaca, to Gala i Golden Delicious.
Dokładną analizę cen skupu jabłek (najczęściej występujących) na eksport w marcu 2013 roku przedstawiają wykresy: 1 i 2.


Wykres 1. Ceny zakupu [zł/kg] jabłek odmiany Idared w kalibrze 70+ z warunków chłodni zwykłej i KA w marcu 2013 roku.
 


Wykres 2. Ceny zakupu [zł/kg] jabłek odmiany Jonagored  w kalibrze 70+ z warunków chłodni zwykłej i KA w marcu 2013 roku.
 

Na przełomie lutego i marca ceny jabłek przemysłowych uległy niewielkim zniżkom, choć tylko w tych firmach, w których za odpady posortownicze płacono powyżej 40 groszy za kilogram. Tam gdzie cena oscylowała w granicach 0,35 – 0,40 zł/kg, ceny pozostały bez zmian. Kolejna obniżka nastąpiła dość szybko, bo już na początku drugiej dekady marca. Ceny spadły wówczas o 3 – 5 groszy na kilogramie. Firmy, które w poprzednim tygodniu płaciły 38 – 40 groszy obniżyły cenę skupu do 35 groszy, a te które już wcześniej płaciły 35 groszy, opuściły ją do 30 groszy za kilogram. Generalnie większość firm od połowy marca płaciła za przemysł 35 groszy i tak już zostało do końca miesiąca. Pomimo zapowiedzi pośredników więcej obniżek w marcu nie było.
Dokładną analizę cen skupu jabłek przemysłowych w marcu 2013 roku przedstawia wykres 3.


Wykres 3. Ceny skupu [zł/kg] jabłek przemysłowych w marcu 2013 roku.

 

Podobne
Jabłka Idared
2013-04-10 12:21
Eksport jabłek z Polski w 2012 roku
Wysokie zbiory w roku 2011 i rekordowe zbiory w 2012 roku, a przy tym niska produkcja jabłek w pozostałych krajach UE wpłynęły na wielkość eksportu tych owoców z Polski.
czytaj więcej
Jabłka eksportowe
2013-04-07 14:59
To będzie rekordowy eksport jabłek do Rosji?
Rosja jest naszym największym odbiorcą jabłek. Kraj ten rokrocznie kupuje od nas około połowy ze wszystkich wyeksportowych owoców.
czytaj więcej
Jabłka eksportowe
2013-04-03 20:18
Luty - początek kryzysu na rynku jabłek
Sadownicy liczyli, że w lutym ceny wreszcie ruszą w górę. Niestety przeliczyli się i już w połowie miesiąca czekała ich niemiła niespodzianka.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.