Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 17 luty 2020. Od wczoraj dodano 1617 ceny w 10 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Niedługo pojawią się drogie arbuzy z południa

  |   Źródło:
Arbuzy na polskim rynku dostępne są praktycznie przez cały rok. Jest jednak spora różnica w ich podaży między okresem letnim a zimowym, ale przede wszystkim w ich cenie. A ile dziś kosztują te owoce?

Generalnie arbuzy dominują w letnich ofertach importerów. Wówczas owoce te są na polskim rynku dosłownie wszechobecne, a ich ceny bardzo niskie - w zakończony właśnie sezonie roku w sierpniu w handlu detalicznym arbuzy można było kupić już od 1,30 zł za kilogram, a w niektórych sieciach organizowano czasowe promocje na ten asortyment i wówczas cena spadała sporo poniżej złotówki.  Głównymi dostawcami arbuzów w miesiącach czerwiec - sierpień są kraje południowej Europy, między innymi Hiszpania, Włochy, czy Grecja a także Rumunia, Węgry, Bułgaria i nasi wschodni sąsiedzi – Ukraina.

Tegoroczny sezon niestety praktycznie już się skończył, w handlu pozostały ostatnie owoce z ww. krajów, jednak zarówno ich jakość, jak i niewspółmierne do niej ceny wyraźnie wytyczają kres tegorocznej kampanii. Już niedługo europejskie arbuzy zostaną zastąpione przez owoce z południowej półkuli, głównie z Brazylii. Wówczas ich ceny poszybują ostro w górę. Rok temu w okresie zimowym ceny arbuzów z Brazylii oscylowały w małym hurcie w granicach 4,50 - 6,50 zł/kg brutto. Dziś nie jest jeszcze tak drogo, jednak za ostatnie arbuzy z Południa Europy, a także z Ukrainy, trzeba zapłacić w małym hurcie praktycznie 2 razy tyle co w sezonie, tj. od 2,80 do 3,70 zł za kilogram.

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.