Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 24 września 2020. Od wczoraj dodano 3716 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ceny bananów w dół, ale z oporami

Banany
  |   Źródło:
Sytuacja na hurtowym rynku bananów w Polsce jest zgoła odmienna od tej w zeszłym roku.

Ten sezon mocno się różni od poprzedniego, jeśli chodzi o hurtowy handel bananami w Polsce. Przed rokiem mieliśmy wyraźną górkę cenową w marcu, która spowodowana była fatalną pogodą w Ameryce Południowej i Środkowej, co przełożyło się na zapaść podażową. W hurcie ceny bananów doszły wówczas do 6,00 zł/kg, a w detalu nawet do 8,00 zł/kg.

Sytuacja zmieniła się w drugiej połowie kwietnia zeszłego roku i ceny zaczęły gwałtownie spadać. W pierwszej połowie maja znalazły się one na pułapie od 3,20 do 5,00 zł/kg zależnie od jakości i marki owoców.

W tym roku okres między początkiem stycznia a początkiem maja również przyniósł wzrost cen napędzany malejącą podażą, ale nie ma mowy o takiej skali zwyżki, jak to miało miejsce przed rokiem, Ceny w tym czasie wzrosły o 31 procent (rok temu o ponad 43 procent). Obecnie za banany z Ameryki Południowej i Środkowej płaci się w polskim hurcie najczęściej 4,00 – 4,60 zł/kg, w małym hurcie do 5,20 zł/kg, co jest poziomem dość typowym dla tej fazy sezonu.

Podobne
Banany
2019-03-28 19:40
Banany zdrożały, ale…
Hurtowe ceny bananów w dużym hurcie wyraźnie wzrosły w marcu. Jednak nasze prognozy na wiosnę są dla tych owoców wciąż aktualne.
czytaj więcej
Banany
2019-03-20 10:03
Import bananów w 2018 r.
Wzrost wolumenu importu bananów przy jednoczesnym spadku jego wartości. Analizujemy najnowsze dane GUS za 2018 rok.
czytaj więcej
Banany
2019-03-07 14:46
Banany – ceny nie wzrosły, a będą spadać?
Czy w tym sezonie nie dojdzie do wyraźnej zwyżki cen bananów w zimowej części sezonu importowego?
czytaj więcej
Banany
2019-03-04 11:00
Globalny rynek bananów
Przegląd globalnego rynku bananów publikuje portal www.frshplaza.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.