Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 2579 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – problem w sektorze owoców jagodowych

Owoce jagodowe
  |   Źródło:
W sektorze owoców jagodowych w Mołdawii występuje dotkliwy brak wykwalifikowanych specjalistów, o czym pisze portal east-fruit.com.

Publiczne stowarzyszenie Pomusoarele Moldovei ("Owoce Jagodowe z Mołdawii") apeluje do upoważnionych organów władzy Republiki Mołdawii o podjęcia działań w celu zorganizowania systemu kształcenia zawodowego, który będzie szkolił specjalistów z branży owoców jagodowych. Ta propozycja dla Ministerstwa Rolnictwa, Ministerstwa Edukacji i struktur podlegających ich jurysdykcji zawarta jest w pierwszym akapicie rezolucji przyjętej pod koniec dorocznego walnego zgromadzenia tego stowarzyszenia.

Według Anety Ganenko, przewodniczącej stowarzyszenia Pomusoarele Moldovei, obecnie w sektorze produkcji owoców jagodowych w Republice Mołdawii pracuje około 600 rolników, którzy mają plantacje różnych obszarów (głównie są to uprawy nie większe niż 1 ha). W najlepszym przypadku profesjonalna wiedza tych rolników ogranicza się do kształcenia na kursach w dziedzinie uprawy owoców. A wielu to w ogóle "samoucy", czerpiąc wiedzę z Internetu.

W Mołdawii istnieje kilka szkół zawodowych i szkół wyższych, które w stosunkowo krótkim czasie mogą stworzyć wydziały i programy nauczania dla przemysłowej uprawy owoców jagodowych. Aby jednak rozpocząć ten proces, upoważnione ministerstwa i departamenty muszą uwzględnić nowe stanowisko „producenta owoców jagodowych” w oficjalnym klasyfikatorze zawodów w Republice Mołdowy, a także opracować odpowiedni certyfikat kwalifikacyjny.

Podobne
Owoce mrożone
2019-01-22 08:11
Ukraina – wzrost eksportu owoców jagodowych
Ukraińskie owoce jagodowe podbijają rynek Chin, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Truskawki
2019-01-18 09:00
Hiszpania – kampania owoców jagodowych
Pogoda cały czas sprawia problemy producentom truskawek i borówek w hiszpańskiej prowincji Huelva, przyczyniając się do opóźnienia zbiorów, informuje portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Produkcja owoców gatunków jagodowych – dane wg GUS
2018-12-24 08:10
Produkcja owoców gatunków jagodowych – dane wg GUS
Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2018 roku. Publikujemy część dotyczącą wyników z krzewów owocowych i plantacji jagodowych.
czytaj więcej
Drogie owoce jagodowe z importu
2018-12-18 15:21
Drogie owoce jagodowe z importu
Część importerów oprócz truskawek, ma w stałej ekspozycji i inne owoce jagodowe z importu takie jak maliny, porzeczki czy borówki. Ile one teraz kosztują?
czytaj więcej
Mołdawia eksportuje coraz więcej owoców jagodowych
2018-12-05 11:03
Mołdawia eksportuje coraz więcej owoców jagodowych
W 2018 roku produkcja owoców jagodowych w Mołdawii wzrosła o kilkanaście proc. W przypadku eksportu tych owoców wzrost był znacznie większy.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.