Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 7 czerwca 2020. Od wczoraj dodano 974 ceny w 10 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek owoców miękkich

Owoce miękkie
  |   Źródło:
Jak zmieniły się ceny owoców miękkich w dwudziestym szóstym tygodniu roku w w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Truskawki

Według EastFruit, sezon truskawkowy dobiegał końca w większości monitorowanych krajów regionu, w wyniku czego ceny tych owoców w omawianym tygodniu wzrosły. Najdroższe truskawki jak poprzednio, były oferowane w Rosji: ceny rodzimych owoców wyniosły 2,38-3,17 USD/kg, podczas gdy produkty importowane z Turcji i Egiptu były oferowane w szerszym zakresie 2,06-4,28 USD/kg.

Tymczasem w innych krajach europejskich wzrost cen był jeszcze większy. W Polsce ceny truskawek wzrosły ponad półtora raza, w Mołdawii zwiększyły się one o 28 procent, na Ukrainie o 18 procent, a w Gruzji sezon w zasadzie był prawie zakończony.

w1

Kraje Azji Środkowej również nie pozostawały w tyle pod względem wzrostu cen. W Tadżykistanie wzrosły one o 43 procent, a w Uzbekistanie o 66 procent, ale to Tadżykistan nadal oferował najtańsze truskawki ze wszystkich krajów regionu, Uzbekistan zaś znalazł się na drugim miejscu w cenach po Rosji.

Maliny

Tymczasem sezon malinowy nabierał rozpędu, a ceny w większości przypadków (z wyjątkiem krajów Azji Środkowej) załamały się. W regionie europejskim rolnicy Mołdawii oferowali najtańsze maliny, a najwyższe ceny odnotowano w Polsce i na Białorusi.

w2

Inne owoce miękkie

Ceny borówek spadały podobnie jak w segmencie malin. Najbardziej znaczące zniżki odnotowano w Polsce, gdzie owoce te potaniały o jedną trzecią do 4,81-7,48 USD/kg. Tymczasem ceny na Ukrainie były nadal wyższe, podobnie jak w Mołdawii, gdzie sezon zaczął wchodzić w fazę aktywnej dostawy, a średnia cena wynosiła 13,78 USD/kg. Borówki oferowane na Białorusi były jeszcze droższe: 13,70–16.15 USD/kg.

W międzyczasie najniższe ceny jeżyn odnotowano w Mołdawii: 2,20–2,76 USD/kg. Co więcej, wzrosły one nawet pod koniec tygodnia z powodu aktywnego eksportu tej jagody do Rumunii, gdzie sezon jeszcze się nie rozpoczął. Na Ukrainie średnia cena jeżyny wynosiła 2,87 USD/kg, a w Gruzji 4,17 USD/kg. W Polsce ceny spadły o 22-24 procent do 6,15-6,95 USD/kg.

Na rynku czerwonych porzeczek ceny spadły w Gruzji (półtora raza do 1,22 USD/kg) i Mołdawii (o 28 procent do 1,38 USD/kg). Jednocześnie w pozostałych krajach ceny praktycznie nie zmieniły się do końca tygodnia: 1,41 USD/kg na Ukrainie, 1,40 USD/kg w Uzbekistanie i 1,27 USD/kg w Tadżykistanie.

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.