Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 9 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 2203 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – wzrośnie produkcja borówki wysokiej?

Borówka wysoka
  |   Źródło:
Rolnicy w obwodzie wołyńskim na Ukrainie zwiększają areał upraw borówki wysokiej, o czym pisze portal east-fruit.com powołując się na lokalne źródła.

Branża owoców jagodowych rozwija się aktywnie w rejonie miejscowości Szack w obwodzie wołyńskim. Według Shatsk.rayon.in.ua, w 2014 roku grunty rolne w tym rejonie kraju praktycznie nie były wykorzystywane. Uprawy zajmowały tylko około 240 hektarów użytków rolnych. Za to w 2018 roku było to już 7,5 razy więcej ziemi, bo 1800 ha, które przeznaczono głównie dla produkcji owoców jagodowych i zboża.

W roku 2018 w regionie szackom zasadzono 105 hektarów borówek wysokich. Główni producenci borówek na terenie regionu to LLC Flora, LLC Wołyń Berryka i TPP Agropromtorg.

Według analityków EastFruit, powierzchnia upraw borówki wysokiej na Ukrainie zbliża się już do 2 tysięcy hektarów, a znaczna ich część znajduje się w rękach drobnych producentów, a nawet gospodarstw przydomowych. W tym samym czasie oficjalne statystyki "znajdują" tylko około 600 hektarów borówki w kraju. Region wołyński jest jednym z liderów jeśli chodzi o obszar upraw borówki, głównie ze względu na bliskość geograficzną do UE - obecnie główny rynek zbytu ukraińskich borówek.

Duży obszar uprawy borówki wysokiej na Ukrainie znajduje się także w rejonie miejscowości Żytomierz, gdzie areał uprawy tych owoców, według różnych szacunków, wynosi od 700 do 800 hektarów. Wiele plantacji zasadzono w Winnicy, Iwano-Frankowsku i na Zakarpaciu.

Według Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Owoców i Warzyw, ukraińscy producenci borówki, a także innych jagód i owoców, powinni aktywniej szukać nowych rynków, aby uniknąć załamań cen, takich jak dotknęło jabłko w tym roku. Będą mieli na to doskonałą okazję 28 marca 2019 roku podczas profesjonalnej misji handlowej na Bliski Wschód, Fruit Trade Ukraine - Bliski Wschód, w ramach której będzie można prowadzić bezpośrednie negocjacje z importerami i sieciami supermarketów w regionie.

Podobne
Borówki
2019-01-16 11:00
Peru – rośnie eksport borówki
Wysoka podaż poskutkowała dużym eksportem peruwiańskiej borówki, co wpłynęło na jej ceny w Europie, USA, Chile i Argentynie, o czym pisze east-fruit.com.
czytaj więcej
Źródło: forestryimages.org
2018-12-07 16:11
Groźny amerykański szkodnik zagraża polskiej borówce
Dasineura oxycoccana (Johnson) północnoamerykański szkodnik, stwarzający zagrożenie dla upraw borówki i żurawiny w Europie – ostrzega PIORIN.
czytaj więcej
Sukces kampanii „Lato z borówkami”
2018-11-02 12:39
Sukces kampanii „Lato z borówkami”
Celem kampanii jest promocja spożycia borówki i jej walorów. W 2018 roku po raz pierwszy działania były prowadzone przez cały sezon. Informacje o walorach borówki dotarły do 10 mln konsumentów.
czytaj więcej
Argentyna: spożycie borówki wysokiej wzrosło
2018-10-09 17:32
Argentyna: spożycie borówki wysokiej wzrosło
Argentyńscy konsumenci jedzą coraz więcej borówki wysokiej. Mimo to większość owoców produkowanych w tym kraju trafia na eksport.
czytaj więcej
Ukraina zaczęła eksport borówki wysokiej do Singapuru
2018-10-04 17:32
Ukraina zaczęła eksport borówki wysokiej do Singapuru
Ukraina rozpoczęła eksport borówki wysokiej do Singapuru. Na razie ilości wywożone do tego azjatyckiego kraju są niewielkie.
czytaj więcej
Pożegnanie z borówką?
2018-09-27 15:42
Pożegnanie z borówką?
Kończy się sezon borówkowy. Czy przekłada się to na ceny owoców na rynku? Czego możemy się jeszcze spodziewać?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.