Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Tu jesteś:  »   »   »  Import i eksport owoców pestkowych w Europie

Import i eksport owoców pestkowych w Europie

  |   Źródło:
Unia Europejska jest znaczącym producentem owoców pestkowych. Handel zagraniczny tymi owocami także obraca się wewnątrz Unii.

Okazuje się, że tak naprawdę większość europejskich owoców pestkowych dostępnych w sezonie na rynku, pochodzi w handlu międzynarodowego z innych państw członkowskich UE. W 2014 i 2015 roku Unia Europejska, ze względu na nałożone przez Federację Rosyjską  embargo musiała zagospodarować więcej owoców pestkowych z produkcji lokalnej niż w latach poprzednich. Spowodowało to prawie 30 proc. spadek importu tych owoców z krajów rozwijających się w porównaniu do 2013 roku. Jednak już w 2016 roku wielkość importu przywrócona została do poziomu sprzed embarga.

Prawie połowa z 188.000 ton owoców pestkowych z krajów rozwijających się jest importowana przez Holandię i Wielką Brytanię. Holandia z kolei ponownie reeksportuje większość z nich na inne rynki europejskie, podczas gdy w Wielkiej Brytanii większość owoców pozostaje w kraju, jako rynku docelowym.

Uwzględniając dane o handlu wewnątrzeuropejskim, Niemcy stanowią największy kraj importujący owoce pestkowe w Europie z wielkością 474.000 ton w 2016 roku. Po Niemczech największymi importerami jest Francja (216.000 ton), Wielka Brytania (180.000 ton), Włochy (146.000 ton) i Polska (110.000 ton).

Ponieważ Europa produkuje owoce pestkowe w dużych ilościach, import z krajów rozwijających się odbywa się przede wszystkim w okresie między sezonami, tj. od stycznia do marca i głównie do krajów północnej Europy. Największymi dostawcami tych owoców spoza Europy są Turcja, Republika Południowej Afryki i Chile.

Turcja jest ważnym dostawcą świeżych czereśni do UE (43.000 ton w 2016 roku), co ciekawe, także w miesiącach sezonowych w Europie czyli w miesiącach czerwiec – lipiec, z kolei Republika Południowej Afryki jest głównym dostawcą śliwek (44.000 ton) a Chile eksportuje do Europy zarówno śliwki, jak i czereśnie (odpowiednio 21.000 i 10.000 ton).

 

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.