Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 2579 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rosja – W. Putin mówi o zakończeniu embarga

  |   Źródło:
Rosja na każdym kroku chwali się rozwojem swojego rolnictwa i zapowiada, że do 2020 roku będzie ona niemal samowystarczalna pod względem produkcji rolnej. Jednocześnie prezydent Władymir Putin znów mówi o możliwości zakończenia embarga.

Jak donosi strona internetowa aiz.info (tutaj), Prezydent Federacji Rosyjskiej Władymir Putin stwierdził, że Rosja mogłaby znieść embargo na żywność z Unii Europejskiej, które funkcjonuje od sierpnia 2014 roku. Oczywiście jest warunek – Unia musiałaby odstąpić od sankcji wprowadzonych po zajęciu przez Rosję ukraińskiego Krymu.

Stwierdzenie to miało paść w poniedziałek, 18 marca br., w Symferopolu, na spotkaniu z delegację z Francji. Prezydent Putin miał powiedzieć:  „Nawet jeśli rosyjscy producenci rolni nie byliby z tego zadowoleni, musielibyśmy to zrobić po wyeliminowaniu rzeczywistej przyczyny środków zaradczych”.

To nie był pierwszy sygnał ze strony rosyjskiej o możliwości zniesienia embarga o ile UE wycofa się z sankcji. Takie stwierdzenia padają co jakiś czas i pozostają one w niejakiej sprzeczności z innymi częstymi komunikatami rosyjskiego resortu rolnictwa, o tym jak Rosja rozbudowuje swoją produkcję rolną, w tym produkcję jabłek i warzyw (szczególnie warzyw szklarniowych).

Jednocześnie widać, że lata od wprowadzenia embarga mijają, Rosja zapowiada, że do 2020 roku będzie niemal samowystarczalna w produkcji wielu segmentów rynku rolnego, a i tak jest krajem wciąż importującym ogromne ilości tych produktów. Często znacznie drożej niż mogłaby sprowadzać z Unii Europejskiej.

Z pewnością rosyjscy sadownicy i producenci warzyw oraz wielu innych produktów rolnych są zadowoleni ze sztucznego ograniczenia konkurencji. Wiadomo, że lobby rolnicze dążące do utrzymania embarga było w Rosji bardzo silne i miało gorącego zwolennika w ministrze rolnictwa Aleksandrze Tkaczowie. Ale Tkaczow przestał być ministrem w 2018 roku, zastąpił go Dmitrij Patruszew związany z sektorem finansowania rolnictwa a nie bezpośrednio produkcji jak poprzednik. To też jest symptomatyczne.

Poza tym producenci mogą być zadowoleni z wyższych cen i małej konkurencji, ale konsumenci z pewnością są zadowoleni takiej sytuacji znacznie mniej. I najpewniej władze to dostrzegają. Być może więc z tym rozwojem produkcji rolnej w Rosji nie jest aż tak różowo, jak przedstawiają to oficjalne czynniki (pytanie jest choćby o koszty rozwoju tej produkcji i potem koszty pozyskiwania plonów). Znamienne jest też jeszcze jedno. Propozycja W. Putina padła w okresie sezonu, w którym zbiory były wyjątkowo wysokie. Zwłaszcza zbóż, ale też warzyw (z wyjątkiem kapusty białej) i owoców, w tym jabłek. To jakie musiały być problemy z podażą produktów rolnych w latach z gorszą produkcją?

Wygląda więc na to, że bilans dla Rosji nie jest tak bez wyjątku korzystny, co z resztą było do przewidzenia. Wiadomo też, że i w Niemczech, i we Francji są politycy, którzy z chęcią wycofaliby sankcje antyrosyjskie. Pytanie jakie mają oni wpływy i siłę przebicia w Unii? Na razie wydaje się, że UE nie pójdzie na taki układ z Rosją.

Podobne
2019-03-02 13:46
KE: 1,5 mld euro dla rolników w związku z rosyjskim embargiem
Komisarz UE ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Phil Hogan powiedział w sobotę w Jasionce, że w związku z rosyjskim embargiem na produkty rolne, KE przeznaczyła w sumie 1,5 mld euro dla rolników.
czytaj więcej
2019-02-27 14:51
Rosja zapowiada rozszerzenie embarga na żywność
Federalna Służba Celna Rosji zarekomendowała przedłużenie wprowadzonego w 2014 r. embarga na import żywności m.in. z Unii Europejskiej, Kanady i Ukrainy. Nowe przepisy mają objąć zakaz wwozu wszystkich rodzajów mięsa oraz żywych zwierząt.
czytaj więcej
2018-12-29 12:24
Rosja: Nowe embargo na towary rolnicze i żywność z Ukrainy
Rosja wprowadza nowy zakaz importu towarów z Ukrainy w odpowiedzi na sankcje Kijowa – ogłosił w sobotę premier Dmitrij Miedwiediew. Chodzi o niektóre towary przemysłowe, a także rolnicze i żywność – podała agencja TASS, powołując się na biuro prasowe premiera.
czytaj więcej
Polskie jabłka po czterech latach rosyjskiego embarga
2018-11-29 11:05
Polskie jabłka po czterech latach rosyjskiego embarga
Polskie jabłka, które cieszyły się wśród Rosjan niesłabnącym popytem, już od czterech lat nie pojawiają się oficjalnie na rosyjskich półkach sklepowych – podaje sputniknews.com.
czytaj więcej
Rosyjskie embargo przedłużone o kolejny rok?
2018-07-13 16:10
Rosyjskie embargo przedłużone o kolejny rok?
Wygląda na to, że embargo nałożone przez Federację Rosyjską na produkty z Unii Europejskiej będzie trwać dłużej.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.