Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 10 grudnia 2019. Od wczoraj dodano 3352 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Susza wciąż zagraża uprawom

Susza wciąż zagraża uprawom

Susza
  |   Źródło:
Chociaż przełom kwietnia i maja przyniósł deszcz, to wciąż można mówić o zagrożeniu suszą w Polsce. Pokazują to między innymi dane prezentowane na twisterze przez @MeteoprognozaPL.

Koniec kwietnia przyniósł ochłodzenia, ale przede wszystkim, tak wyczekiwane przez rolników, opady deszczu. Mimo to wciąż można mówić, że uprawom w naszym kraju zagraża susza. Po pierwsze nie wszędzie popadało równie mocno, a po drugie dla tak suchej ziemi (miejscami nie padało od ponad miesiąca) to wciąż za mało.

Dobitnie potwierdzają to dane opublikowane przez meteoprognoza.pl na twisterze (@MeteoprognozaPL). Jak zaznaczają autorzy wpisu niskie nasycenie gleby wodą widać doskonale na mapach wilgotności gleby. Miejscami ziemia wciąż pozostaje sucha niczym pieprz, zwłaszcza w swoich głębszych pokładach. Obszary o wilgotności poniżej 30-40 procent wskazują na możliwy deficyt wody w strefie korzeniowej. Prezentowana na mapie wilgotność gleby jest wyrażona w procentach.

Pierwsza mapka pokazuje stan nawilgocenia gleby do głębokości 7 cm. I tu obraz nie jest jeszcze taki zły. Po ostatnich deszczach wyraźnie poprawiła się sytuacja na południu kraju, a obszary bardzo suche  to „tylko” środkowe i północno-wschodnie Mazowsze oraz część Podlasia.

z1

Jednak na drugiej mapce już doskonale widać skalę problemu. Tu dane pokazują nawilgocenie gleby na głębokości od 7 do 28 cm. Jak widać trzy czwarte Polski pozostaje żółta lub pomarańczowa. Musiałoby jeszcze dużo popadać, aby sytuacja się poprawiła.

z2

Jeśli chodzi o pogodę, to nie tylko deficyt opadów jest powodem zmartwień dla rolników, w tym producentów warzyw i owoców. Nad Polską wciąż dominują chłodne masy powietrza znad Arktyki. Za nami dwie zimne noce. Na szczęście temperatury nie spadły mocno poniżej zera i nie doszło do uszkodzeń roślin. Ale synoptycy zapowiadają jeszcze jedną zimną noc. Jak będzie tym razem? Mówi się o temperaturach przy gruncie -5 st. C, a zatem zagrożenie jest realne. Dane pogodowe można znaleźć pod linkiem:

https://meteoprognoza.pl/2019/05/06/wtorek-11/

Podobne
2019-04-25 20:08
Prezydent: Rolnicy będą mogli liczyć na pomoc w razie suszy
Resort rolnictwa dysponuje pieniędzmi na ewentualne wsparcie dla rolników; w razie suszy będą oni mogli liczyć na pomoc rządu - powiedział w czwartek w Łosicach prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział też starania o systematyczne podnoszenie emerytur.
czytaj więcej
Susza
2019-04-24 17:38
Susza zagraża uprawom?
Brak opadów to coraz gorętszy temat wśród rolników, w tym producentów owoców i warzyw. Temat na tyle poważny, że w tej sprawie głos zabrał również minister Ardanowski.
czytaj więcej
2019-04-24 16:49
Ardanowski: Uruchomimy pomoc gdy susza będzie się utrzymywać
Najbliższe kilkanaście dni zadecyduje, czy zboża jare będą miały odpowiednie warunki do wzrostu - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że w zależności od dalszych warunków pogodowych, mogą być podejmowane decyzje ws. ewentualnej pomocy dla rolników.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.