Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 25 maja 2020. Od wczoraj dodano 1032 ceny w 8 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Pełzający problem w czereśniach

Czereśnie
  |   Źródło:
Nasionnica trześniówka to dość męczący owad, który co roku z powodzeniem atakuje owoce pestkowe w naszych sadach. Jego ofiarą padają głównie czereśnie, ale zdarza się, że składa jajeczka także na wiśniach.

W tym roku z problemem „robaczywienia” owoców mieli szczególnie duże problemy producenci późniejszych odmian czereśni, szczególnie ci, którzy mają w sadzie pomieszane w kwaterach różne odmiany tego gatunku. Ochrona przed tym owadem jest wówczas utrudniona lub nie można jej wykonać wcale.

Niektórzy sadownicy radzili sobie stosując tuż przed zbiorami preparaty o najkrótszym okresie karencji (trwającym 7 dni do zbioru), jednak gdy terminy zbiorów poszczególnych odmian nakładały się na siebie było to praktycznie niewykonalne. W tym roku ze względu na upały czereśnie dojrzewały wyjątkowo szybko, a „wbić” się w odpowiedni termin oprysku było bardzo trudno. Późniejsze odmiany czereśni, takie jak Hedelfińska, czy Kordia ze względu na słabą ochronę bardzo przez to „robaczywiały”.

Owoce, w których zamieszkała mała nasionnica trześniówka są bardzo trudne do rozpoznania, jedynie w miejscu żerowania jaj widać lekkie wklęśnięcie, a owoc bywa nieco miększy od zdrowego. Samica tej muchówki może złożyć nawet do 250 jaj, tak więc jeden owad może spowodować spore straty wśród dojrzewających owoców.

Zwalczanie nasionnicy trześniówki

Wylot muchówki trwa od końca maja do połowy lipca. W tym czasie należy w sadzie zainstalować żółte pułapki lepowe w celu zwabienia nasionnicy trześniówki (na powierzchni 1 ha powinno ich być co najmniej 3 sztuki). Są one bardzo przydatne do ustalenia właściwego terminu zabiegów przeciwko temu szkodnikowi. Pułapki należy kontrolować co około 2 dni i sprawdzać ilość złapanych much. Progiem zagrożenia w sadzie są 2 sztuki owada na jednej pułapce.

Pierwszy zabieg należy wykonać po około tygodniu od złapania pierwszych much. Przyjęło się, że pierwszy zabieg na nasionnicę trześniówkę wykonuje się w czasie kwitnienia Robinii Akacjowej zwanej popularnie akacją. Poszczególne preparaty na szkodnika można znaleźć w aktualnym programie ochrony roślin sadowniczych.

Klienci nie lubią czereśni z "wkładką mięsną"

Jedni sadownicy borykają się z problemem ochrony czereśni przed nasionnicą trześniówką, inni zaś machają na to ręką. Jest to owad, którego tak naprawdę nie widać i owoce z larwą w środku można spokojnie sprzedać.

Podchodząc w ten sposób do handlu czereśnią bardzo zniechęca się do tego owocu konsumentów, którzy po znalezieniu „robaczka” tracą apetyt na czereśnie. „Robaczywe” czereśnie trafiają także na eksport, co dla eksporterów może stanowić spory problem. Rosyjscy konsumenci też nie mają ochoty na jedzenie czereśni z „wkładką mięsną” i tamtejsi handlowcy mogą zaprzestać importu tych owoców z Polski.

A jak w tym sezonie to wygląda w praktyce? Na miejskim targowisku po zakupie 1 kg ciemnej czereśni odmiany Hedelfińska (owoce ładne, duże i dojrzałe) okazało się po przekrojeniu, że 40 proc. miało we wnętrzu mieszkańca. To może zniechęcić!

Podobne
Na Broniszach wciąż królują czereśnie
2012-07-10 17:48
Na Broniszach wciąż królują czereśnie
Na placach Warszawskiego Rynku Hurtowego wciąż królują czereśnie o zróżnicowanej jakości i w zróżnicowanej cenie.
czytaj więcej
Rybitwy
2012-07-10 14:31
Szał za czereśnią w Krakowie
We wtorek, 10 lipca, na Rybitwach w Krakowie panował przeciętny, typowy dla tego dnia tygodnia, ruch.
czytaj więcej
Ciemne czereśnie
2012-07-09 18:58
Tanie czereśnie na WGRO w Poznaniu
Na wielkopolskiej giełdzie w Poznaniu ceny czereśni w ostatnim czasie znacznie spadły.
czytaj więcej
Jasne czereśnie
2012-07-09 14:06
Kończy się skup czereśni na eksport
Kończy się sezon czereśniowy, a tym samym kończy się skup tych owoców na eksport.
czytaj więcej
Czereśnie
2012-07-03 18:37
UE: tureckie czereśnie zagościły na unijnym rynku
W tegorocznym sezonie dużo czereśni na europejskim rynku pochodzi z Turcji.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.