Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 19 luty 2020. Od wczoraj dodano 4051 ceny w 32 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – jabłka Gala drożej niż rok temu

Jabłka
  |   Źródło:
Pierwsze jabłka odmiany Gala są na Ukrainie sprzedawane 2-3 razy drożej niż rok wcześniej.

Według analityków EastFruit w prawie wszystkich regionach Ukrainy sadownicy zaczęli zbierać pierwszą i najbardziej popularną odmianę jabłek jesiennych, którą można eksportować na duże odległości i przeznaczyć do długotrwałego przechowywania. To jabłko odmiany Gala, które od około tygodnia oferują producenci na Zakarpaciu i na południe od Odessy. Pod koniec ubiegłego tygodnia pierwsza partia jabłek tej odmiany trafiła do sprzedaży w obwodach winnickim i czerniowieckim, a w tym tygodniu zaczęli Galę zbierać producenci w obwodach dniepropietrowskim i czerkaskim.

Pierwsze partie jabłek Gala trafiają do sprzedaży po średniej cenie 10 UAH/kg, co w przybliżeniu odpowiada 0,40 USD za kg. To prawda, z zastrzeżeniem, że przy zakupie dużych partii, od 20 ton, producenci są gotowi na ustępstwo w cenie od 0,50 do 1 UAH/kg.

Dla porównania w tym samym czasie w 2018 roku można było kupić Galę nawet za 3,5-4,0 UAH/kg, chociaż sezon zbiorów rozpoczął się kilka dni wcześniej niż w 2019 roku. Tak więc obecnie średnia cena za tę odmianę jest 2-3 razy wyższa niż w poprzednim sezonie, co wskazuje na duże prawdpodobieństwo wyższych cen, których oczekują prawie wszyscy uczestnicy rynku, a co jest konsekwencją prognoz znacznego spadku zbiorów jabłek w Polsce i niektórych innych krajach UE .

Aktywna promocja Ukrainy na rynkach eksportu owoców jako dostawcy jabłek wysokiej jakości odgrywa również znaczącą rolę we wzroście cen tych owoców. Tydzień temu Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw (UPOA) wraz z projektem APK-Inform: Warzywa i Owoce, a także FAO i EBOiR, zgromadziły 15 największych importerów z Azji, Unii Europejskiej i Bliskiego Wschodu na konferencji w miejscowości Dniepr. Każda z tych firm przeprowadziła udane negocjacje z kilkudziesięcioma największymi ukraińskimi sadownikami uprawiającymi jabłka i posiadającymi wszystko, co niezbędne do przechowywania, sortowania i pakowania tych owoców.

Większość importerów, rozmawiając z reporterami EastFruit, zauważyła, że są oni gotowi importować znacznie większe ilości ukraińskich jabłek niż obecnie może zaoferować ukraiński sektor sadowniczy. Potwierdzili również, że ukraińskie jabłko sprzedaje się dobrze ze względu na jego smak i dobre zabarwienie, a importerzy wolą ukraińskie jabłko od polskiego, a w konskwencji można je sprzedawać szybciej i drożej, co oznacza, że można na nim dobrze zarobić.

W związku z tym ekonomista Departamentu Inwestycji FAO, Andrj Jarmak, wezwał inwestorów do zwrócenia uwagi na ten segment, który jest jednym z najbardziej rentownych w sektorze rolnym Ukrainy. Co więcej, wskazane jest nawet, aby inwestor nie miał doświadczenia w branży jabłek, ponieważ te podejścia, które działały 10–15 lat temu, powinny teraz zostać całkowicie zapomniane. W tej chwili sukces firmy eksportowej, zdaniem eksperta, może być znacznie bardziej opłacalny ze względu na brak dostępu do rynku rosyjskiego, jeśli produkcja zostanie ukierunkowana na dostawy na rynki premium w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Unii Europejskiej, gdzie konsumenci są skłonni właściwie ocenić jakość ukraińskiego jabłka i zapłacić dla niego wyższą cenę.

Nawiasem mówiąc, według opinii pracowników szkółek ukraińskich i zagranicznych oraz dostawców materiału do sadzenia, to właśnie Gala była najbardziej pożądaną odmianą wśród sadowników w latach 2018–19. Zgodnie z tymi informacjami wielu producentów jabłek pozbyło się starych odmian, na które nie ma popytu na rynkach zagranicznych, takich jak Idared, Ligol, Szampion itp., a zamiast nich posadzili Galę, Granny Smith, Golden Dlicious, Red Delicious, Fuji itp.

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.