Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Czas kryzysu, czas Golden Deliciousa?

2014-12-08 14:47

Wygląda na to, że kolejny raz sprawdza się teoria mówiąca o tym, iż jabłka odmiany Golden Delicious uprawiane w Polsce sprawdzają się tylko w okresie kryzysu. Krajowy Golden Delicious dobrze sprzedaje się i osiąga wysokie ceny tylko wówczas, gdy w Europie Zachodniej z tych czy innych względów zbiory jabłek są niskie lub gdy z powodu kryzysu gospodarczego, wschodnioeuropejskich odbiorców nie stać na włoskie czy francuskie odpowiedniki i zamawiają jabłka u nas.

Dobrym przykładem zależności popytu na Golden Deliciousa od sytuacji w handlu jabłkami w Europie był ostatni sezon. Już w okresie wczesnowiosennym w 2014 roku, konflikt między Rosją a Ukrainą spowodował znaczną dewaluację walut - rubla i hrywny, a tym samym zapoczątkował problemy gospodarcze w obu tych państwach. Zachodnioeuropejski Golden Delicious stał się odmianą po za zasięgiem kieszeni rosyjskich i ukraińskich konsumentów, dlatego polskie jabłka - znacznie tańsze od włoskich czy francuskich odpowiedników, stały się towarem poszukiwanym.

W bieżącym sezonie, choć sytuacja w handlu różni się od ubiegłorocznej, popyt na polskiego Golden Deliciousa jest relatywnie wysoki. Wygląda na to, że pomimo kryzysu polski Golden odnajduje się w eksporcie, trafiając głównie na Ukrainę, na Białoruś oraz na Kazachstan. Eksporterzy kupują zarówno jabłka w kalibrze 65+ jak i w kalibrze 70+ płacąc za nie odpowiednio 0,70 - 0,90 zł/kg za jabłka drobniejsze i do 1,00 zł/kg za jabłka grubsze. Cena w dużej jednak mierze zależy od jakości jabłek i zdarza się, że czasami ostatecznie odbiega od wstępnie ustalonej o 5 - 10 groszy, zarówno w górę jak i w dół (częściej jest do spadek).

 

 

 

 

Zobacz więcej: Jabłka

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE