Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 21 października 2020. Od wczoraj dodano 2074 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Borówki – na razie bez wielkich przecen?

Borówki wysokie
  |   Źródło:
Produkcja borówki wysokiej rośnie dynamicznie już od kilku lat, nie tylko w Polsce. Ale wydaje się, że wciąż rynek daleki jest od stanu nasycenia.

Produkcja borówki wysokiej w Polsce rośnie bardzo dynamicznie. Przez pięć ostatnich lat zwiększyła się ona z 12,5 do 25,3 tys. ton. Wzrost w roku 2018 w stosunku do 2017 wyniósł aż 55 procent, co daje Polsce szóste miejsce na świecie i Rugie w Europie (dane podane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi).

Problem w tym, że produkcja borówek wzrasta nie tylko w Polsce. Bardzo mocno jest ona rozwijana na sąsiedniej Ukrainie oraz w wielu innych krajach europejskich od lidera – Hiszpanii poczynając a kończąc na Chorwacji i Gruzji.

Borówki zatem szybko przybywa, a jednak wydaje się, że rynek europejski w ogólności, a polski w szczególności wciąż dalekie są od wysycenia tym owocem. Co prawda producenci patrząc na to, co się dzieje, na przechodzenie od produkcji jabłek do owoców miękkich, wyrażają obawy o przyszłość i poziom cen oraz opłacalność w kolejnych sezonach, ale na razie ceny pozostają relatywnie wysokie.

A w bieżącym sezonie nawet wyższe niż w poprzednich, co oczywiście jest pochodną niekorzystnych warunków pogodowych. jak pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl w zeszłym tygodniu ceny borówek deserowych w hurcie dość dynamicznie spadały i na początku tygodnia bieżącego znalazły się w przedziale 20,00 – 34,00 zł/kg. Ale w bieżącym tygodniu ceny były o wiele bardziej stabilne i obecnie znajdują się w przedziale 20,00 – 32,00 zł/kg i jest to średnio o około 30 procent więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Pytanie co dalej? Sezon wciąż jest w swojej początkowej fazie i dostępność borówki będzie rosła. Szczytu podażowego można się spodziewać w połowie lipca, ale tak tanio jak rok temu (średnia 10,00 zł/kg dla borówki deserowej w dużym hurcie) nie będzie.

Podobne
2019-06-25 19:51
Ardanowski: Polska jest 2. na świecie producentem porzeczek i 6. producentem borówek
Polska jest 2. na świecie producentem porzeczek i 6. producentem borówek - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że poszukiwanie nowych rynków zbytu to zadanie rządu, ale za sprzedaż odpowiadają przedsiębiorcy w tym producenci i przetwórcy.
czytaj więcej
Borówki wysokie
2019-06-25 10:27
Ukraina – czy borówki jeszcze potanieją?
Czy ceny borówek na Ukrainie spadną w tym tygodniu poniżej 5 USD/kg?
czytaj więcej
Borówki wysokie
2019-06-20 22:51
Krajowe borówki zaczęły tanieć
Sezon borówki wysokiej z krajowych upraw wystartował z poślizgiem. Jak wygląda sytuacja cenowa na rynku borówki deserowej u progu trzeciej dekady czerwca?
czytaj więcej
Borówki
2019-06-13 09:00
Rosja – mniej borówki do początku lipca
Rosyjski rynek odczuwa w chwili obecnej konsekwencje sezonowych zmian zachodzących w krajach-dostawcach borówki wysokiej. Objawia się to zmniejszoną podażą tych owoców, który potrwa do początku przyszłego miesiąca, wynika z informacji portalu fruitnews.ru.
czytaj więcej
Borówki wysokie
2019-06-11 15:05
Sezon borówki wysokiej coraz bliżej
Do rozpoczęcia handlowego sezonu polskiej borówki wysokiej zostało jeszcze trochę czasu, ale przy takiej pogodzie może się on zacząć wcześniej niż zazwyczaj.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.