Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 21 października 2020. Od wczoraj dodano 2074 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – pogoda zablokowała eksport czereśni i truskawek

Truskawki
  |   Źródło:
Eksport czereśni i truskawek z Mołdawii wstrzymany z powodu ulewnych deszczy.

W Mołdawii intensywne opady deszczu trwają już ponad tydzień. Według ekspertów służby hydrometeorologicznej Republiki Mołdawii w tym czasie w wielu częściach kraju spadło około 20-50 mm opadów, na obszarach – opady te miały postać intensywnych ulew. Po długiej suszy uzupełnienie zapasów wilgoci w glebie ma zasadnicze znaczenie dla wszystkich gruntów rolnych. Ale jednocześnie opady deszczu generują duże problemy dla producentów czereśni i truskawek.

Kierownictwo Stowarzyszenia Producentów Owoców Jagodowych Pomuoarele Moldovei twierdzi, że z powodu opadów deszczu duże gospodarstwa produkujące owoce jagodowe odkładają eksport truskawek do Rosji na następny tydzień. Rolnicy starają się szybko sprzedawać mokre owoce na rynku krajowym. Jednak produkt ten prędko traci jakość, duża część jest więc odrzucana, a ceny są obniżone. Ponadto, jak informował EastFruit, duża partia truskawek z przemytu (z Ukrainy) przybyła do Mołdawii w zeszłym tygodniu.

Z powodu nadmiaru wilgoci w sadach Mołdawii ucierpiały również czereśnie. W większym stopniu dotyczy to wczesnych odmian, bo dojrzałe już owoce pękają i tracą na jakości organoleptycznej. W związku z tym wzrasta ryzyko i zaostrzone są wymagania dotyczące procesów sortowania/pakowania. Niemniej jednak, jak podało stowarzyszenie producentów i eksporterów Moldova Fruct, w najbliższych dniach kilka przedsiębiorstw rozpocznie eksport czereśni na rynek rosyjski i bezpośrednio do sieci supermarketów.

Jak zauważają duzi producenci czereśni, obfite opady deszczu na przełomie maja i czerwca mogą również mieć negatywny wpływ na plon czereśni odmian późniejszych. Niestety, w Mołdawii jest tylko kilka bardzo intensywnych sadów wyposażonych w systemy przeciwdeszczowe. W innych intensywnych sadach rolnicy, aby uniknąć stresu roślin podczas gwałtownego przejścia z okresu suchego do deszczowego, jeszcze zimą i wczesną wiosną stosowali systemy nawadniające od. W tej chwili próbują zdmuchnąć nadmiar wilgoci z drzew (z pomocą pracy opryskiwaczy pracujących na „biegu jałowym”). Niemniej jednak plantacje czereśni odmian średnio-późnych - Skeena i inne - prawdopodobnie ucierpią z powodu opadów.

Podobne
Czereśnie
2020-06-03 11:00
Czereśnie jak pietruszka?
Czereśnie stały się symbolem drożyzny na polskim rynku owocowo-warzywnym. Takim samym „bytem medialnym”, jakim w maju zeszłego roku została pietruszka.
czytaj więcej
Truskawki
2020-06-02 12:00
W Mołdawii przemyt truskawek ponownie „zepsuł rynek”.
Tanie truskawki na mołdawskich rynkach są reprezentowane przez odmianę, która prawie nie jest uprawiana w Mołdawii.
czytaj więcej
Truskawki
2020-06-02 10:00
Duże zmiany w cenach truskawek
Ostatni tydzień przyniósł bardzo duże zmiany w realiach hurtowego rynku truskawek. Również jeśli chodzi o ceny tych owoców.
czytaj więcej
Czereśnie
2020-05-27 12:00
Ukraina – rozpoczął się sezon czereśni
Na Ukrainie wystartował sezon rodzimych czereśni, choć większe ilości tych owoców trafią na tamtejszy rynek dopiero na początku czerwca i to o ile pogoda pozwoli.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.