Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 22 września 2020. Od wczoraj dodano 2995 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Banany  »  Banany zeszły na dalszy plan

Banany zeszły na dalszy plan

Banany
  |   Źródło:
Coraz bogatsza oferta owoców krajowych wpływa na segment owoców importowanych, w tym na rynek bananów. Jak obecnie kształtują się ceny tych owoców?

Krajowych owoców sezonowych jest znacznie mniej niż w bardziej typowych sezonach (efekt chłodnej wiosny, przymrozków i suszy). Ale i tak ich oferta jest w fazie wzrostowej, zarówno pod względem różnorodności, jak również dostępnych ilości. A to sprawia, że owoce importowane schodzą, jeśli chodzi o codzienne wybory konsumentów, na zdecydowanie dalszy plan.

Dotyczy to również bananów, które są dostępne na polskim rynku cały rok, ale w okresie letnim ich sprzedaż wyraźnie się kurczy. Popyt na banany jest niski, ale jest i co istotne dla importerów, utrzymuje się on na stabilnym poziomie. Niskie zapotrzebowanie znajduje odbicie w cenach bananów, chociaż należy zauważyć, iż są one w tym roku wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wtedy średnia cena w hurcie wynosiła 3,30 zł/kg, teraz, z cenami bananów z Ameryki Południowej i Środkowej w przedziale 4,00 – 4,60 zł/kg, średnia wynosi 4,30 zł/kg, zatem o 30 procent wyższa niż rok wcześniej.

Tyle, że to nie obecna cena jest nietypowo wysoka, a ta sprzed roku była nietypowo wyższa. W 2017, w okolicach 20 czerwca było to 4,90 zł/kg, w 2016 i 2015 zaś 4,30 zł/kg. W każdym razie zbliża się wielkimi krokami czas, w którym trend zniżkowy znów się uaktywni. W lipcu i sierpniu możemy się spodziewać cen na poziomie 3,00 – 3,40 zł/kg.

Podobne
źródło foto: www.freshplaza.com
2019-05-22 10:01
Ekwador - czerwone banany trafią do Europy
Ekwador wprowadza na rynek europejski czerwone banany, o czym informuje portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Banany
2019-05-13 14:37
Ceny bananów w dół, ale z oporami
Sytuacja na hurtowym rynku bananów w Polsce jest zgoła odmienna od tej w zeszłym roku.
czytaj więcej
Banany
2019-03-28 19:40
Banany zdrożały, ale…
Hurtowe ceny bananów w dużym hurcie wyraźnie wzrosły w marcu. Jednak nasze prognozy na wiosnę są dla tych owoców wciąż aktualne.
czytaj więcej
Banany
2019-03-20 10:03
Import bananów w 2018 r.
Wzrost wolumenu importu bananów przy jednoczesnym spadku jego wartości. Analizujemy najnowsze dane GUS za 2018 rok.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.