Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 26 października 2020. Od wczoraj dodano 2235 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Borówka – sprawdza się pesymistyczny scenariusz?

Borówki
  |   Źródło:
Miniony tydzień przyniósł spore zmiany cenowe na polskim hurtowym rynku borówek. Czyżby sprawdzał się pesymistyczny scenariusz?

Dużo się działo w zeszłym tygodniu, jeśli chodzi o hurtowe ceny borówki wysokiej deserowej na rynku polskim. Trend spadkowy tych cen, o którego powrocie pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl (tutaj) 22 lipca, nie odpuszczał przez cały tydzień.

W rezultacie ceny w dużym hurcie borówki wysokiej deserowej znalazły się w przedziale 8,00 – 10,00 zł/kg. W detalu można je było w piątek kupić (na targowiskach, ale poza dużymi miastami) po 12 – 13 zł/kg luzem. W dużym hurcie cena średnia znalazła się na poziomie 9,00 zł/kg, czyli o 60 procent niżej niż na początku miesiąca. jednocześnie jest to o złotówkę na kilogramie mniej niż średnia w okresie szczytowym sezonu 2018.

I to właśnie martwi producentów. Fakt, że w tym roku ceny spadły poniżej tych zeszłorocznych. Wydaje się, że sprawdza się pesymistyczny scenariusz, który kreślili jeszcze zima producenci. Chodzi o to, że uprawa borówki przyciąga ludzi, którzy uciekają od niedochodowych lub mniej dochodowych upraw, jak choćby jabłka. Producenci borówki przestrzegali przed skokowym wzrostem produkcji bez zapewniania sobie zbytu. Taka tendencja skończy się tym, co oglądaliśmy na rynku truskawek czy malin.

Podobne
źródło foto: east-fruit.com
2019-07-25 13:31
Ukraina – nowe rynki dla borówek
Ukraina wyeksportowała pierwsze partie świeżych jagód na rynek malezyjski.
czytaj więcej
Borówki wysokie
2019-07-22 17:44
Borówki wysokie – trend spadkowy powrócił
Przez chwilę zatrzymany, nawet cofnięty, ale trend spadkowy cen borówki wysokiej szybko powrócił na polski rynek hurtowy świeżych owoców.
czytaj więcej
Borówki
2019-07-10 17:21
Drożej za borówkę wysoką?
Czy ceny borówki wysokiej mogą wzrosnąć?
czytaj więcej
2019-07-08 15:48
Polska jest szóstym największym producentem borówek na świecie
W Europie kroku dotrzymuje nam tylko Hiszpania, a na całym świecie jesteśmy szóstym największym producentem borówki. Z roku na rok przybywa plantacji. Zbiory borówki amerykańskiej w Polsce rozpoczęte – informuje Agrobiznes w TVP.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.