Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 18 sierpnia 2019. Od wczoraj dodano 1234 ceny w 7 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś:  »   »   »  Gdzie drożeją jabłka – przegląd rynku

Gdzie drożeją jabłka – przegląd rynku

Jabłka
  |   Źródło:
W szóstym tygodniu 2019 roku ceny jabłek rosły na Ukrainie, w Mołdawii i w Tadżykistanie, informuje w swoim cotygodniowym raporcie portal east-fruit.com.

Jeśli spojrzymy całościowo na sytuację na rynku jabłek w ciągu ostatniego tygodnia, to w większości krajów objętych monitorowaniem projektu EastFruit ceny jabłek wysokiej jakości nadal rosły. Dotyczyło to tych odmian, które są wysyłane na eksport.

W Tadżykistanie ceny czterech głównych odmian: Golden Delicious, Gala, Jonagold i Granny Smith (które są głównie odmianami importowanymi), w omawianym tygodniu, wzrosły o 5 – 40 procent.

Na Ukrainie ceny takich odmian jak Gala, Jonagold i Golden Delicious wzrosły o 14 – 28 procent, przy czym zwyżka dotyczyła cen z górnej granicy przedziału. Odmiana Golden Delicious jest dziś najbardziej popularna pod względem handlu eksportowego na Ukrainie, a dostępność tego jabłka u lokalnych producentów jest wciąż wystarczająca.

Przypomnijmy, że EastFruit już odnotował rekordowe rezerwy jabłek na Ukrainie, które w bieżącym sezonie w dalszym ciągu utrzymują ceny na dość niskim poziomie.

O ile w Polsce, w ciągu ostatniego tygodnia, ceny maksymalne dla jabłek pozostałyby prawie niezmienione, to sprzedający w Federacji Rosyjskiej częściej obniżali ceny sprzedaży, aby zwiększyć aktywność handlową. W omawianym tygodniu, od 3 do 10 procent potaniały w Rosji takie odmiany jak Granny Smith, "Reneta Simirenko i Golden Delicious.

Specjaliści projektu EastFruit zauważają, że jabłko Idared nadal konsekwentnie plasuje się na pierwszym miejscu pod względem najniższej aktywności handlowej w regionie. W omawianym tygodniu odmiana ta podrożała tylko w Mołdawii, gdzie jej maksymalna cena osiągnęła 0,32 USD/kg, co było tłumaczone przez operatorów rynku faktem wznowienia aktywnego handlu z Federacją Rosyjską. To właśnie w Rosji tradycyjnie wśród kupujących odmiana Idared cieszy się największym wzięciem, a zapasy tego jabłka w sąsiednich krajach produkujących są wciąż dość wysokie.

Maksymalna dynamika wzrostu cen, w analizowanym okresie, objęła odmiany: Granny Smith (jabłko tej odmiany zdrożało w Tadżykistanie, Gruzji i Mołdawii), Gala, Jonagold i Golden Delicious. Ostatnie trzy odmiany zdrożały w Tadżykistanie i na Ukrainie. Jabłka z odmiany Reneta Simirenko podrożała jedynie w Mołdawii (+ 20 procent), a to ze względu na wzrost sprzedaży tych jabłek na rynek Federacji Rosyjskiej.

Odmiana Fuji nadal pozostaje jedną z najbardziej atrakcyjnych pod względem handlu międzynarodowego, a zapasy tego jabłka od głównych producentów w regionie zostały znacznie zmniejszone. W rezultacie, ostatnio zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie i w Mołdawii coraz trudniej o duże, jednorodne partie tych jabłek. Ciekawostką jest fakt, że prawie całkowity brak jabłek Fuji na rynku Tadżykistanu pozwala sprzedawcom utrzymać maksymalne ceny na rekordowym poziomie 1,59 USD/kg.

Analitycy EastFruit twierdzą, że najdrożej jabłka w regionie są nadal oferowane na rynku rosyjskim, gdzie maksymalne ceny głównych odmian mieszczą się w przedziale 0,76 - 1,00 USD/kg. Jednocześnie, zgodnie z wynikami omawianego tygodnia, Polska zajęła miejsce outsidera pod względem cen sprzedaży jabłka – z zakresem 0,13 - 0,34 USD/kg. Równocześnie, w analizowanym tygodniu, na rynku polskim znacznie spadła podaż jabłek głównych odmian.

Podobne
jABŁKA
2019-02-07 10:00
USA – pomoc dla producentów jabłek
Amerykański producent jabłek dostanie rekompensatę za straty poniesione w wyniku „wojen handlowy”, informuje portal www.freshfruitportal.com
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-05 17:08
Jabłka przemysłowego będzie przybywać
Czy podaż jabłek, które nadają się już tylko na przemysł, będzie jeszcze rosnąć?
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-05 08:05
Ukraina – rekordowe zapasy jabłek
Zapasy jabłek na Ukrainie pozostają rekordowo wysokie i są o 42 procent wyższe niż przed rokiem, uważają analitycy portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
2019-02-04 16:49
ZSRP: Trzeba ucywilizować rynek jabłek w Polsce
- Po tym sezonie przetwórcy mają świadomość, że sadownicy dostarczą towar za każdą cenę. Właśnie dlatego trzeba ucywilizować ten rynek. Powiedzmy, że w nowym sezonie będzie o połowę mniej jabłek. Jednak mimo to, nikt nie zagwarantuje, że przetwórcy zapłacą 50 gr/kg. Niech zaproponują 15 gr/kg a i tak większość producentów zawiezie owoce. Za porzeczkę zapłacą 15 gr/kg, za wiśnie do tłoczenia 30 gr/kg a producenci nadal będą dostarczać owoce do skupów - mówi Krzysztof Cybulak ze Związku Sadowników.
czytaj więcej
2019-02-04 16:02
Lubelskie: Blisko 600 tys. zł na promocję jabłek w sieciach handlowych
Blisko 600 tys. zł ma kosztować promocja jabłek z Lubelszczyzny, która będzie finansowana głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-04 09:00
Przegląd rynku jabłek w 5. tyg. br.
Ukraina ma najniższe ceny jabłek w Europie Wschodniej, pisze portal east-fruit.com w swym cotygodniowym przeglądzie rynku jabłek.
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-01 18:17
Kończy się handel jabłkiem z chłodni
Jeszcze są skupowane, ale handel jabłkiem z chłodni zwykłej szybko zmierza do końca.
czytaj więcej
Jabłka
2019-01-31 12:32
WAPA: zapasy jabłek w styczniu
WAPA opublikowała uaktualnienie informacji o stanie zapasów jabłek. Ile jabłek było w europejskich magazynach na początku stycznia?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.