Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 26 maja 2020. Od wczoraj dodano 1900 ceny w 20 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Serbia – zagrożone uprawy owoców

Owoce
  |   Źródło:
Uprawa owoców w Serbii jest zagrożona, jeśli pogoda nie będzie chłodniejsza.

Serbscy producenci owoców martwią się niską wilgotnością gleby, która może powodować niższy plon i niską jakość owoców, ze względu na wyjątkowo ciepły klimat o tej porze roku, niewielkie ilości deszczu jesienią i bezśnieżną zimę. Może to również podnieść cenę owoców w tym roku.

Dyrektor Instytutu Uprawy Owoców w Cacaku, Milan Lukić, mówi, że jeśli w następnym okresie nie będzie znaczącej ilości śniegu, wszystkie rodzaje owoców odczują tego negatywne skutki: „Ilość wilgoci w glebie jest w tej chwili bardzo mała, ponieważ jesienią nie padało dużo, a zima jest dość sucha. Okres wegetacji rozpoczyna się w kwietniu i, o ile nie spadnie śnieg, co zapewni większą wilgotność gleby w miarę topnienia śniegu, możemy z całą pewnością stwierdzić, że warunki pogodowe będą miały zły wpływ na wszystkie etapy wegetacji: kwitnienie, zapylanie, rozwój owoców, ilość zebranych owoców i ich wielkość.”

Taka sytuacja może również prowadzić do znacznego zmniejszenia plonów owoców w Serbii w tym roku, a w rezultacie do braku owoców na rynku, co prawdopodobnie doprowadziłoby do wyższych cen. Dr Lukić mówi jednak, że jest za wcześnie, aby o tym mówić i że trudno jest bezpośrednio powiązać cenę z niższą wydajnością, która, jak zauważa, regulowana jest przez podaż i popyt.

„Tej zimy było kilka szronów, a temperatura spadła do -10 stopni Celsjusza. To dobrze, to znaczy możemy powiedzieć, że było wystarczająco dużo mrozu, który przyniósł owoce. Ponieważ niskie temperatury doprowadziły do ​​zmniejszenia populacji organizmów szkodliwych, szkodniki nie powinny powodować poważnych problemów w sadach. Jednak brak śniegu stanowi poważny problem - dodał dr Lukić.

Podobne
Maliny
2019-06-19 09:00
Ceny malin - analiza sytuacji na Ukrainie, w Polsce i Serbii
Ostrożny optymizm Polaków i Ukraińców versus niezadowolenie Serbów, tak w skrócie można opisać nastroje na rynku malin w krajach, które są kluczowymi producentami tych owoców.
czytaj więcej
Maliny
2019-06-04 07:54
Niskie zbiory malin w Serbii.
W Serbii szacuje się, że straty w tegorocznych zbiorach malin mogą sięgnąć 80 procent. Czy to szansa dla Ukrainy, zastanawia się portal east-fruit.com?
czytaj więcej
Maliny
2019-04-24 10:00
Serbia – rekordowy eksport mrożonych malin
W roku 2018 Serbia wyeksportowała rekordową ilość mrożonych malin, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-28 09:00
Serbia – zmiany w eksporcie jabłek
Serbscy eksporterzy jabłek rezygnują z rynku rosyjskiego na rzecz UE i Bliskiego Wschodu, czytamy na portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-02-12 08:00
Serbia i Mołdawia członkami WAPA
Serbia i Mołdawia dołączają do Światowego Stowarzyszenia Jabłek i Gruszek WAPA, o czym pisze Mike Knowles na portalu http://www.fruitnet.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.