Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 29 luty 2020. Od wczoraj dodano 2731 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mandarynki trochę droższe, ale…

Mandarynki
  |   Źródło:
Jak kształtują się obecnie ceny mandarynek na polskim rynku hurtowym i jak prezentują się one na tle poprzednich sezonów?

W styczniu kraje europejskie – producenci mandarynek, w tym przede wszystkim Hiszpania, miały problem z nadpodażą tych owoców, a w konsekwencji z ich relatywnie niskimi cenami. Znacząco niższymi niż rok temu, chociaż warto pamiętać, iż poprzedni sezon upływał pod znakiem niższych zbiorów.

Sytuacja cenowa poprawiła się w lutym i widać to także na rynku polskim – tak w hurcie, jak i w detalu. W tym ostatnim nawet jest to bardziej widoczne, choć generalnie zmiany cenowe miały dość ograniczony wymiar. W hurtowych ofertach polskich importerów ceny mandarynek mieszczą się w przedziale 3,00 – 5,50 zł/kg, zależnie od kalibru i kraju pochodzenia. Jak zazwyczaj dominuje tu import z Turcji i przede wszystkim z Hiszpanii. W stosunku do poziomu z początku bieżącego miesiąca mamy tu zwyżkę o 6,25 procent.

W detalu, w ofertach sieci handlowych mandarynki luzem oferowane są po 4,00 – 7,00 zł/kg. Te sprowadzane z Hiszpanii mają ceny na poziomie 5,00 – 6,00 zł/kg, zależnie od kalibru. I jest to o około 15 – 20 procent drożej niż przed miesiącem.

Mandarynki w hurcie podrożały, jak widać, niewiele.  Do cen sprzed roku sporo im brakuje, bo wtedy było ponad 20 procent drożej, ale jak wspomniano wyżej, przed rokiem mieliśmy sezon niedoboru tych owoców. Obecne ceny nie są też najniższe na przestrzeni ostatnich lat. W 2017 roku przez cały styczeń i luty średnia cena nie wzrosła powyżej 4 zł/kg, a w lutym 2011 było to zaledwie 3,40 zł/kg.

Podobne
źródło foto: www.tgrthaber.com.tr
2019-02-05 10:56
Turcja – powódź w mandarynkowych sadach
W Turcji, w regionie miejscowości Adana rozpoczął się zbiór mandarynek po tym, jak uprawy tych owoców zostały zalane przez powódź, o czym pisze portal www.freshplaza.com powołując się na lokalne źródło www.tgrthaber.com.tr.
czytaj więcej
Mandarynki
2019-01-23 13:36
Za dużo mandarynek?
Wygląda na to, że na rynku mandarynek mamy ten sam problem, który widoczny jest w handlu pomarańczami. Podaż tych i tych cytrusów jest stanowczo za wysoka.
czytaj więcej
Mandarynki
2019-01-22 13:00
Hiszpania – Murcja to także producent mandarynek
Murcja jest trzecim co do wielkości producentem mandarynek w Hiszpanii, czytamy na portalu www.freshplaza.com, który przytacza informacje miejscowego źródła larazon.es.
czytaj więcej
Mandarynki
2019-01-22 11:02
Import mandarynek po III. kw. 2018 r.
Mniejszy import mandarynek i klementynek w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za trzeci kwartał 2018 roku.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.