Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Piątek 7 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2344 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Kończy się sezon zbioru wiśni

Wiśnie
  |   Źródło:
Sezon zbioru wiśni w Polsce szybko zbliża się do końca. Można pokusić się o pierwsze próby podsumowania.

Tegoroczny sezon zbioru wiśni w Polsce będzie na pewno krótszy od typowego. Główne zbiory w kraju właśnie się skończyły. Oczywiście w niektórych miejscach wciąż jest co zbierać, ale koniec zbioru będzie z pewnością wcześniej niż rok temu. Wiadomo, że z powodu wiosennych przymrozków i późniejszej suszy oraz letnich upałów, tegoroczne zbiory wiśni będą niższe od przeciętnych i znacząco niższe od zeszłorocznego (szacunki mówią o spadku o ponad jedną piątą).

Powyższe czynniki wpłynęły zarówno na ceny, jak i na długość sezonu skupu wiśni do przetwórstwa. Ten ostatni też będzie krótszy niż zazwyczaj. Ceny natomiast przez cały sezon były wyższe, a dokładniej dużo wyższe od tych z roku ubiegłego.

Jeśli chodzi o ceny wiśni do mrożenia, to doszły one w miniony czwartek do 3,50 – 3,60 zł/kg. Pisaliśmy, że wówczas pojawiły się pogłoski o przecenie. Faktycznie doszło do takowej na Mazowszu, ale ceny nie spadły tu poniżej 3,30 zł/kg. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wiśni na tłoczenie. Skup wystartował tu z opóźnieniem i przystąpiło do niego niewiele firm i zakładów. Po prostu nie ma surowca. Jeśli chodzi o ceny to najniższe były na poziomie 1,00 zł/kg, ale najczęściej było to 2,00 – 2,30 zł/kg.

Mała podaż sprawiła, że zdecydowanie droższe niż rok temu były wiśnie deserowe. Te na eksport skupowano po 3,50 – 3,80 zł/kg. Ceny na rynku hurtowym krajowym były zaś na poziomie 4,00 – 7,00 zł/kg i w ostatnich dniach widać było aktywny trend wzrostowy tych cen.

Podobne
TV Mazovia: ZBIORY WIŚNI.CENOWE SZACHY
2019-07-26 22:32
TV Mazovia: ZBIORY WIŚNI.CENOWE SZACHY
Punkty skupu za owoce do mrożenia płacą około 3 złotych za kilogram. Przy dostarczeniu do przetwórcy stawka wzrasta o 60, 70 groszy.
czytaj więcej
Wiśnie
2019-07-26 13:42
Mniej za wiśnie do przetwórstwa?
Ceny wiśni na mrożenie były w tym sezonie wyższe niż się spodziewano. Od wczoraj jednak na rynku krążą pogłoski o ich spadku. Dlaczego?
czytaj więcej
Wiśnie
2019-07-22 15:17
Ceny wiśni kontynuują trend
Sytuacja na polskim rynku wiśni pozostaje dynamiczna. Zwłaszcza jeśli chodzi o ceny wiśni do mrożenia.
czytaj więcej
Wiśnie
2019-07-18 14:51
Dobre ceny wiśni na mrożenie
Sytuacja cenowa na rynku wiśni do mrożenia pozostaje bardzo dynamiczna, a tym razem zmiany są na korzyść producentów.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.