Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 17 luty 2020. Od wczoraj dodano 1617 ceny w 10 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek jabłek – 18. tydz. br.

Jabłek
  |   Źródło:
W Rosji ceny prawie wszystkich jabłek wzrosły, a w Mołdawii i na Ukrainie drożał tylko Golden Delicious.

W osiemnastym tygodniu 2019 roku w Federacji Rosyjskiej widać było już całkowity brak ofert jabłek krajowych i zupełną dominację jabłek importowanych. Tak jak poprzednio, analitycy EastFruit, że przede wszystkim rosły ceny głównych odmian jabłek wysokiej jakości w górnych granicach zakresu, natomiast pod koniec pierwszego tygodnia maja odnotowano także szybki wzrost cen jabłek w Federacji Rosyjskiej w całym zakresie przedziału cenowego. W zależności od odmiany ceny jabłek w Rosji wzrosły o 20 - 70 procent, a popyt był wysoki i w przypadku droższych jabłek wysokiej jakości, i produktów drugiej kategorii.

Ta zmiana sytuacji cenowej została wyjaśniona przez analityków rynku przez całkowitą dominację produktów importowanych, których cena jest tradycyjnie o rząd wielkości wyższa niż oferty krajowej.

wykres

W Gruzji i Tadżykistanie w omawianym okresie operatorzy rynku odnotowali stopniowe osłabienie aktywności konsumentów, którzy coraz częściej zwracali uwagę na owoce jagodowe nowego sezonu. Aby zachować poprzednie poziomy sprzedaży jabłek, sprzedawcy musieli stopniowo obniżać ceny, nawet w segmencie produktów wysokiej jakości.

Jeśli chodzi o popularność, najbardziej poszukiwaną odmianą był Golden Delicious, który drożał na rynku Federacji Rosyjskiej. A jeśli, jak wspomniano powyżej, w Rosji wzrosła cena wysokiej jakości Golden Delicious i jabłek drugiej klasy, to na Ukrainie i w Mołdawii, sprzedawcom udało się zwiększyć tylko ceny wysokiej jakości jabłka tej odmiany.

Jeśli przeanalizujemy sytuację z cenami najpopularniejszej odmiany w regionie (Golden Delicious), to pozostaje ona najbardziej dostępna na Ukrainie - 0,34 USD/kg. Jednocześnie wysokiej jakości jabłko tej odmiany w Federacji Rosyjskiej osiąga ceny co najmniej 1,18 USD/kg, a w Tadżykistanie nawet więcej - do 1,91 USD/kg.

Na drugim biegunie mamy na początku maja 2019 roku odmianę Idared, która jest najtaniej oferowana w Polsce. Ze względu na fakt, że obecnie w Polsce zapasy tej odmiany są duże, ceny wysokiej jakości Idareda nie przekraczają 0,13 USD/kg. Jeśli chodzi o tę odmianę, to utrzymuje się bardzo duża różnica w cenach między krajami regionu, która według analityków z EastFruit nie istniałaby w normalnych stosunkach handlowych: w Rosji ceny wysokiej jakości Idareda przekroczyły już granicę 1 USD za kg!

Jeśli podsumujemy miniony tydzień na rynku jabłek w regionie, możemy stwierdzić, że Federacja Rosyjska, Gruzja i Tadżykistan należą już do krajów w pełni zależnych od importu.

Zdaniem analityków projektu, w tym sezonie Ukraina, Polska i Mołdawia będą miały nadmiar jabłek, a jednocześnie kolejny rok pokazał, że w Rosji jest wiele problematycznych kwestii z punktu widzenia przechowywania rodzimych jabłek.

Podobne
Jabłka
2019-05-02 17:34
WAPA – zapasy jabłek, kwiecień br.
WAPA opublikowała uaktualnienie informacji o stanie zapasów jabłek. Ile jabłek było w europejskich magazynach na początku kwietnia 2019 roku?
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-23 16:16
Regionalny rynek jabłek – 16 tydz. br.
W minionym tygodniu najdroższe, w monitorowanym regionie, były jabłka na Ukrainie, a w Mołdawii taniały wszystkie główne odmiany, wynika z raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-04-23 14:43
Eksport jabłek – sytuacja się pogorszy
Just jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja w eksporcie jabłek będzie się pogarszać.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.