Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Ograniczenie transpiracji ważne w sadownictwie

Transpiracja to proces mający na celu ochronę rośliny przed przegrzaniem, a także przyczyniający się do wytworzenia podciśnienia odgrywającego kluczową rolę w procesie przewodzenia wody i substancji mineralnych wewnątrz rośliny.

W sadownictwie transpiracja obok ww. korzyści przynosi spore szkody wśród przechowywanych jabłek. Jest to szczególnie uciążliwe przy długotrwałym przechowywaniu owoców – straty mogą wówczas dochodzić nawet do 5 proc. (ze 100 tonowej komory 5 ton masy owoców wyparowuje w czasie przechowywania). Zakładając, że kilogram jabłek można sprzedać w cenie 2,00 zł oznacza to, że sadownik traci realnie do 10.000 złotych. To naprawdę dużo. Owoce przy tym znacznie tracą na jakości i wyglądzie – marszczy im się skórka, przez co stają się nieatrakcyjne dla potencjalnych nabywców.

Ważne jest dlatego zniwelowanie strat powodowanych przez transpirujące jabłka. Transpiracja jabłek zależy od kilku czynników:

  • rozmiar jabłek – czym jabłka są mniejsze tym większa jest powierzchnia parowania, a tym samym i straty są większe;
  • pokrycie warstwą wosku – hamuje ona w pewnym stopniu transpirację (np. u odmiany Cortland);
  • termin zbioru – ważne jest by owoce nie były zebrane zbyt wcześnie, gdyż są jeszcze nie w pełni wyrośnięte a tym samym mają większą powierzchnię parowania;
  • wilgotność względna powietrza – czym wyższa tym transpiracja mniejsza;
  • temperatura – niższa temperatura ogranicza proces transpiracji;
  • mała różnica temperatur między powierzchnią parownika, a powietrzem w chłodni;
  • ruch powietrza – jest to bardzo istotny w czasie przechowywania, jednak czym jest on intensywniejszy tym straty spowodowane transpiracją są większe.

Intensywność transpiracji to istotny czynnik warunkujący jakość jabłek. Ważne jest zatem by proces ten ograniczyć do minimum. Możemy to zrobić przechowując jabłka w niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności względnej powietrza, jednak niższej niż 100 proc., gdyż może to doprowadzić do szybkiego gnicia owoców, a także szybko schładzając jabłka tuż po zbiorze. Ważne jest także utrzymanie względnie jak najstabilniejszej temperatury w komorach i dbanie o zachowanie małej różnicy pomiędzy temperaturą parownika, a temperaturą w komorze (około 4 st. C).

Zobacz więcej: Jabłka

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE