Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Oszukują w biały dzień – uważajcie na truskawki

2014-05-21 17:01

Plantatorzy wychodzą wreszcie na prostą. Po okresie przymrozków, gradobić i niekorzystnych anomalii pogodowych zbiory truskawek ruszyły pełną parą. Ciepła i słoneczna pogoda pozwala na zwiększenie podaży owoców i handel na coraz większą skalę.

Truskawki szerokim strumieniem trafiają na giełdy a stamtąd do miast – na targowiska i do sprzedaży obnośnej. Liczba sprzedających truskawki z samochodów rośnie, a ceny dosłownie z dnia na dzień spadają. Dziś krajową truskawkę na warszawskich targowiskach można kupić już nawet po 7,00 – 8,00 zł za kilogram.  

Ten sielski widok zakłóca tylko jeden niewielki szczegół – złodzieje (inaczej nie da się ich określić), którzy próbują pozbyć się hiszpańskich owoców sprzedając je jako krajowe. Bezczelność niektórych handlarzy sięga zenitu i owoce z Hiszpanii przepakowywane są do 2 kg łubianek lub wysypywane luzem na stoisko. Na etykiecie jest wyraźnie napisane „truskawki krajowe” i nieświadomi, ufający sprzedawcy klienci, dają się nabrać na ten przekręt.

Sprzedawcy są świadomi towaru jaki oferują i nie ma wątpliwości, że to za sprawą ich inwencji twórczej hiszpańskie truskawki sprzedawane są jako polskie. Próbowaliśmy interweniować na jednym ze stoisk w Centrum Warszawy, jednak nasz sprzeciw spotkał się z bardzo gwałtowną reakcją sprzedających „niech pani się stąd wynosi”.

Na całe szczęście sezon na hiszpańskie truskawki już się kończy i niedługo podmienianie asortymentu nie będzie miało miejsca. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak przestrzec przed kupowaniem truskawek jeśli nie jesteśmy pewni skąd pochodzą.

A jak je rozróżnić? Truskawki hiszpańskie odmiany Camarosa są podłużne, lekko spłaszczone, mało aromatyczne, a ze względu na kończący się sezon często bywają bledsze.


 

Truskawki odmiany Camarosa
Źródło: freshplaza.com


Truskawki krajowe, obecnie głównie odmiany Honeoye – jednej z najwcześniejszych odmian uprawianych w Polsce, a na pewno najpopularniejszej, są zdecydowanie ciemniejsze, pękate, krótsze i bez specyficznego dla Camarosy spłaszczenia, o charakterystycznym łączeniu z szypułką (wygląda to trochę tak jakby truskawka się zwężała i miała już kończyć, a ktoś dokleił szypułkę zupełnie od innej truskawki). Szypułka jest sztywna, stercząca nad owocem.


 

Truskawki odmiany Honeoye
Źródło: koronowo.all.biz
 

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE