Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 29 września 2020. Od wczoraj dodano 4006 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Hiszpania – trwa kampania cebulowa w Kastylia-La Mancha

Cebula
  |   Źródło:
Niższa produkcja cebuli i dominacja popytu na średnie kalibry – trwa kampania cebulowa w hiszpańskim regionie Kastylia-La Mancha.

Kampania cebulowa trwa w Kastylii-La Manchy, gdzie zbiory cebuli Medio Grano są prawie zakończone, a od połowy lipca będą trwały zbiory cebuli Grano, która cieszy się dużym popytem na rynku światowym ze względu na jakość i optymalną trwałość w przechowywaniu.

W Albacete , Agrícola Villarrobledo, jedna z największych firm rolniczych w regionie Kastylia-La Mancha, o średniej rocznej produkcji wynoszącej 18 milionów kilogramów, przygotowuje się do rozpoczęcia sezonu handlowego dla tej ostatniej odmiany cebuli, z którą udało się osiągnąć niezwykły wzrost na rynkach międzynarodowych.

„Od teraz do końca miesiąca zaczniemy zbierać cebulę Grano, która będzie przechowywana do lutego, marca lub nawet kwietnia w komorach, ponieważ ma ona tak długi okres przydatności do spożycia” - mówi Pablo Tébar, szef dział techniczny i eksport firmy. „Rozwój produktu przebiega optymalnie. Chociaż plon nie został jeszcze zebrany, generalnie możemy już powiedzieć, że jego jakość będzie doskonała. Będzie tak, o ile nie trafią się żadne burze ”, powiedział, odnosząc się do niedawnej burzy gradowej, która spowodowała znaczne szkody w owocach i warzywach w miejscowości Socuéllamos w prowincji Ciudad Real.

„Chociaż areał cebuli w tym miejscu nie jest znaczący, to burze zniszczyły tam około 75 hektarów cebuli. Ponadto areał przeznaczony pod uprawę cebuli w Hiszpanii został zmniejszony o 10 procent w porównaniu z rokiem poprzednim”- mówi Pablo Tébar.

W okresie lockdownu zamknięcie branży hotelarskiej, segmentu wymagającego dużych rozmiarów, określiło dominujące kalibry tego sezonu. „W większości przypadków rozmiary będą średnie, ponieważ wielu obawiało się, że kanał HoReCa pozostanie zamknięty, a tym samym nie będzie mógł konsumować dużej cebuli, więc producenci skupili się na produkcji mniejszej cebuli” - powiedział Tébar. „Kanały HoReCa są nadal dość ciche, ale zaczną wymagać tych rozmiarów, ponieważ już stopniowo się otwierają, a przecież cebula jest produktem podstawowym. W każdym razie niepewność dotyczy wszystkich rodzajów produktów, ponieważ nikt wie, jak ta globalna pandemia rozwinie się w krótkim okresie.”

Jeśli chodzi o ceny, choć w ostatnich miesiącach były niskie, Pablo Tébar mówi, że obecnie zaczynają rosnąć, ponieważ zapasy cebuli Medio Grano są wyczerpane.

Agrícola Villarrobledo sprzedaje cebulę żółtą i czerwoną praktycznie przez cały rok i nadal pracuje z jej specjalnością: białą cebulą. „Zaopatrujemy lokalnie, w kraju i na rynki europejskie, ale naszą główną działalnością jest eksport kontenerów do krajów trzecich spoza UE” - powiedział Tébar. Pablo podkreślił również, że marka Cebolla de La Mancha kontynuuje trudną drogę do uznania jej jako marki chronionej.

Na rynkach cebula hiszpańska pokrywa się z cebulą innego pochodzenia, a Holandia jest obecnie największym konkurentem na scenie międzynarodowej. Duża wielkość produkcji tego kraju, większa automatyzacja upraw oraz niższe koszty produkcji i logistyki pozwalają na utrzymanie niskich cen eksportowych. Jednak, jak podkreślił Pablo Tébar, cebula hiszpańska jest wysoko ceniona na rynkach ze względu na jej doskonałe właściwości organoleptyczne i łagodny smak w porównaniu z innymi cebulami o większej zawartości suchej masy.

„Nasze marki Cebollas Gloria i Cebollas Iniesta są zaangażowane w jakość i istnieją w ramach programu Cebolla de La Mancha Quality Brand, który kontynuuje swoją nieustającą drogę do uzyskania uznania jako marki chronionej” - powiedział Tébar. Pomimo wszystkich wyzwań, przed którymi stoi cebula z regionu Kastylia-La Mancha, Tébar podtrzymuje swoje perspektywy dotyczące tej kampanii: „Mam nadzieję, że uda nam się eksportować z taką samą siłą jak w poprzednich latach” - powiedział.

Podobne
Cebula
2020-07-17 08:00
Cebuli jest sporo
Bieżąca podaż cebuli jest dość wysoka i to nie tylko w Polsce. Jak się to przekłada na ceny?
czytaj więcej
Cebula
2020-07-16 09:00
Austria – cebula znów w dół
Stabilizacja cen cebuli w Austrii okazała się krótkotrwała.
czytaj więcej
Cebula
2020-07-13 12:00
Regionalny rynek cebuli – 28. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Cebula
2020-07-10 15:00
Austria – podaż cebuli na dobrym poziomie
Sezon handlu cebulą w Austrii rozwija się i na obecnym jego etapie podaż jest wystarczająca do tego, aby na tamtejszym rynku cebuli nie brakowało. A co z cenami?
czytaj więcej
Cebula
2020-07-10 14:00
Holandia – to był sezon rekordowego eksportu cebuli
„Wielkość eksportu cebuli z Holandii osiąga wspaniałe wyżyny”, informuje tamtejsza organizacja branżowa.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.