Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Bakłażany

0000-00-00 00:00

Oberżyna (bakłażan, gruszka miłosna, Bakman)
Solanum melongena - jednoroczna roślina warzywna z rodziny psiankowatych o jadalnych owocach. Pochodzi prawdopodobnie z Indii. W Polsce uprawiana wyłącznie w sprzyjających warunkach mikroklimatycznych. Dorastająca do 100 cm, często jest pokryta kolcami (zależy od odmiany).

Liście jajowate, niekiedy z płytkimi wcięciami na brzegach o długości do 15 cm. Korona kwiatów w kształcie rurki, zakończonej pięcioma łatkami w kolorze niebieskim lub fioletowym, o żółtym środku. Kwiaty wyrastają pojedynczo lub w kiściowatych kwiatostanach z kątów liści. Owoc - wydłużona lub kulista, do 30 cm, soczysta jagoda w kolorze fioletowym lub brunatnym.

Bakłażany hodowane są w parnych tropikach i subtropikach na całym świecie od Indii Zachodnich po Filipiny. W Indiach i Afryce na południe od Sahary oberżyny stanowią istotny składnik jadłospisu ubogiej ludności. Japończycy, podobnie jak Hindusi, starają się wyhodować nowe, jak najlepsze odmiany. Współczesne krzyżówki mają owoce owalne, okrągłe lub w kształcie gruszki, a ich skórka może przybrać fioletową, żółtozieloną lub białą barwę. Owoce mogą ważyć nawet 500 g jeśli są hodowane w odpowiednich warunkach jako rośliny jednoroczne, można je zbierać 6 miesięcy po zasiewach.

Historia uprawy: pierwsze wzmianki o uprawie bakłażanów pochodzą z Chin z V wieku p.n.e. Przypuszcza się, że uprawiano je już wcześniej w Indiach. Bakłażany zawędrowały z Azji do Europy wraz z muzułmańskimi hordami kalifatu Umajjadów, które dotarły do Hiszpanii przez północną Afrykę w VII w. Hiszpański klimat jest na tyle łagodny, że bakłażany mogły rosnąć na dworze, w ogrodach lub na polach.

W chłodniejszych rejonach Europy, np. Wielkiej Brytanii czy krajach niderlandzkich uprawia się je w szklarniach i tunelach. Uważana za afrodyzjak. W niektórych państwach 10 marca obchodzone jest tzw. "święto Bakmana", któremu towarzyszy zazwyczaj jedzenie wielkich ilości bakłażanów.

Źródło: fresh-market.pl na podstawie Wikipedii

Zobacz więcej: Bakłażany

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem