Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 6 lipca 2020. Od wczoraj dodano 2966 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Holandia wraca jako kluczowy gracz na rynku cebuli

Cebula
  |   Źródło:
„W tym roku holenderska cebula może ponownie odegrać kluczową rolę na światowej scenie”, mówi dla www.freshplaza.com, Erik Waterman z Waterman Onions.

Erik Waterman z holenderskiej firmy Waterman Onions jest bardzo pozytywnie nastawiony, kiedy patrzy na resztę sezonu cebulowego. „Wychodzimy z ekstremalnego roku z niesamowicie wysokimi cenami. Powinniśmy więc oprawić tamten sezon w ramki i zawiesić go na kominku. Ten rok jest zupełnie inny, ale również oferuje  dobrą perspektywę” - mówi.

„Możemy uprawiać i eksportować naszą cebulę na cały świat, w dobrej cenie. Mamy duży eksport. Dzięki naszej jakości i cenom możemy zapewnić konkurencyjny i dobry popyt na świecie. W ubiegłym roku musieliśmy konkurować na przykład z Chinami. Ale dzięki tegorocznym cenom i jakości możemy wyłonić się jako zwycięzcy.”

„Wrzesień był już dość dobrym miesiącem eksportowym. Jednak dostępna wczesna cebula od dawna wywierała presję na rynek. Teraz już jej nie ma. To oznacza, że ​​na rynku jest więcej miejsca”.

„Nie chodzi o to, że oczekuję spektakularnego wzrostu cenowego. Ale jeśli uda nam się utrzymać ten poziom, możemy odegrać ważną rolę na scenie światowej w ciągu najbliższych trzech miesięcy”, kontynuuje Erik.

„To, co stanie się po styczniu, wciąż jest w sferze „poczekamy i zobaczymy”. Ale oczekuję nieuniknionego popytu z Europy Wschodniej. Polska już oczyszcza dno jeśli chodzi o zapasy. W Indiach występują ogromne niedobory. W związku z tym narzucono tam natychmiastowy zakaz eksportu.”

„Zapewniło to dobry popyt na Bliskim Wschodzie. Tymczasem eksportujemy duże ilości żółtej cebuli do Ameryki Południowej, Afryki i Azji również” - mówi Erik.

„Zaletą jest to, że wszystkie firmy sortujące znajdują się pod presją. W rezultacie ceny worka znów mogą przynieść trochę pieniędzy. Średnie rozmiary sprzedają się teraz za około 0,18 euro, podczas gdy duże rozmiary idą po więcej niż 0,20 euro. Zasadniczo skończyła się cebula z dymki, co oznacza, że ​​rolnikom jest trochę lepiej”.

„To, co trafiło do magazynu, nie opuszcza go łatwo. I czekają na dobry czas. Mamy nadzieję, że koniec zbiorów pójdzie gładko. Kolor cebuli teraz zbieranej być może nie jest tak dobry. Jest ona jednak nadal dość dobrej jakości.”

„Cebulę zebrano w dość dobrych warunkach. Ale czas ucieka, a dni stają się coraz krótsze. Ogólnie plony w Holandii nie są świetne. Z pewnością są poniżej średniej”, mówi Erik.

Według tego eksportera rynek organicznej cebuli wciąż czeka. „Europa przybywa do Holandii, aby kupić ekologiczną cebulę dopiero na początku wiosny”, podsumowuje.

Podobne
Cebula
2019-10-16 08:00
Austria – na rynku cebuli cicho i spokojnie
Na austriackim rynku cebuli zrobiło się cicho i spokojnie. Co to oznacza dla cen tego warzywa?
czytaj więcej
Cebula
2019-10-15 10:00
Mniejszy eksport cebuli poza UE
W sezonie 2018/2019 eksport cebuli poza UE spadł o 300 tys. ton.
czytaj więcej
Cebula
2019-10-14 09:00
Regionalny rynek cebuli – 41. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej? Czy w Polsce cebula wciąż jest najdroższa?
czytaj więcej
Cebula
2019-10-11 13:24
Holandia – cebula jeszcze w górę
Ceny cebuli w Holandii utrzymały trend zwyżkowy, choć nie wykazywał on zbyt dużej dynamiki.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.