Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest czwartek 13 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2196 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Problemy z odszkodowaniami dla rolników za E.coli

Problemy z odszkodowaniami dla rolników za E.coli
  |   Źródło:
Producenci warzyw z woj. świętokrzyskiego twierdzą, że Agencja Rynku Rolnego nie informowała ich o możliwości uzyskania rekompensat związanych z epidemią E.coli. Rozważają złożenie skargi do KE w tej sprawie. Minister rolnictwa sprawdzi, jak ARR informowała rolników.

Prośbę o wyjaśnienie sytuacji i sprawdzenie sposobu przekazywania informacji przez ARR skierował w poniedziałek do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

"Dokładnie sprawdzę i zlecę kontrolę działań Agencji Rynku Rolnego w zakresie powiadamiania rolników - czy informacje zostały prawidłowo i poprawnie przekazane rolnikom" - powiedział PAP Sawicki.

Minister podkreślił, że "celem podejmowanych przez niego działań było umożliwienie wszystkim producentom warzyw, którzy ponieśli straty w wyniku epidemii E.coli, skorzystanie z rekompensat możliwych w ramach unijnych mechanizmów".

Producenci m.in. ogórków, papryki i sałaty do 11 lipca mogli składać wnioski do regionalnych oddziałów ARR o wypłatę odszkodowań, dotyczących tzw. wycofania (czyli upraw, które nie trafiły do handlu) lub niezbierania warzyw (tzn. pozostawienia ich na polu), z powodu wiosennej epidemii bakterii E.coli.

Rolnicy z powiatów: buskiego, kazimierskiego i pińczowskiego twierdzą, że w urzędach gmin i u sołtysów nie było szczegółowych informacji dotyczących możliwości ubiegania się o rekompensaty.

Jak poinformowała PAP pełnomocniczka poszkodowanych Irena Romanowska, zbierane są podpisy pod skargą do KE w tej sprawie. "Równolegle robimy listy rolników z danymi o uprawach, które przekażemy prezesowi Agencji Rynku Rolnego. Być może władze instytucji rozpatrzą kolejne wnioski i wszyscy uprawnieni dostaną odszkodowania" - dodała.

Romanowska tłumaczyła, iż rolnicy nie chcą ośmieszać Polski na arenie międzynarodowej. Chcą jedynie, by naprawiono błąd - jeżeli został on popełniony - przy informowaniu rolników w kwestii odszkodowań.

Większość producentów sądziła, że odszkodowania należą się tylko tym, którzy warzywa uprawiali w szklarniach i tunelach foliowych. Dopiero dwa dni przed ostatecznym terminem składania wniosków, drogą pantoflową dowiedzieli się, że o odszkodowania mogą ubiegać się także uprawiający warzywa gruntowe.

Pełnomocniczka poszkodowanych uważa, że wszyscy producenci powinni otrzymać pisemne informacje o zasadach ubiegania się o odszkodowania.

Rzeczniczka ARR Iwona Ciechan powiedziała PAP, że akcję informacyjną o zasadach ubiegania się o rekompensaty przeprowadziły w terenie wszystkie oddziały agencji. Informacje na ten temat przekazano także do Izb Rolniczych, Ośrodków Doradztwa Rolniczego, do urzędów gmin. Centrala Agencji informowała o sprawie także poprzez media i swoją stronę internetową.

Słowa kluczowe: E.coli, warzywa, rekompensaty

Komentarze
2011-10-11
INNI DOSTALI FIGE
2011-10-11
CZY TYKO PRODUCENCI OGORKOW SALATY POMIDOROW PAPRYKI PONIESLI STRATY JAK JUZ NAPISALEM WUSUNIETYM KOMETARZU ROSJA ZAMKLA GRANICE NA WSZYSTKIE WARZYWA CO DO DZIS WIDAC NA RYNKACH ANIE SKLEPACH
2011-10-10
informacje dotyczace odszkodowan byly ogolnie latwo dostepne czy to w intenecie czy tez w urzedach gminy a za spoznialskich czy tez niedowiarkow nikt nie bedzie odpowiadal
2011-10-09
DLACZEGO NIMA ODPOWIEDZI
2011-10-08
DLACZEGO USUNITO MOJ KOMENTARZ
2011-10-07
Treść komentarza...
2011-10-07
CZY JA COS NAPISALEM NIE TAK
2011-10-07
CZY JA COS NAPISALEM NIE TAK
2011-09-27
ja zwalczam podobne syfy culerem x100 który rozpryskuje kubotą http://kubota-m6040.blog.onet.pl/
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.