Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 9 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 1852 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – wzrost importu pomidorów i ogórków

Pomidory i ogórki
  |   Źródło:
Według ekspertów Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Warzyw i Owoców (UPOA) rośnie ukraiński import pomidorów i ogórków.

Przez sześć miesięcy tego roku Ukraina sprowadziła 7 tys. ton ogórków i 55 tys. ton pomidorów, co stanowi odpowiednio 38 procent i 15 procent więcej niż dane za ten sam okres ubiegłego roku. Co ciekawe, import ogórków i pomidorów w pierwszej połowie 2019 roku był rekordowy na tle ostatniej dekady.

Według Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Warzyw i Owoców (UPOA) eksport warzyw szklarniowych nadal spada. Ukraiński eksport pomidorów od początku bieżącego roku to tylko 0,97 tys. ton, czyli trzy razy mniej niż w poprzednim sezonie. Eksport ogórków również zmniejszył się prawie dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2018, a przez sześć miesięcy bieżącego roku wyniósł 1,3 tys. ton.

„Ten trend na rynku ogórków i pomidorów tłumaczy się tym, że Ukraina od dawna koncentruje się na rynku rosyjskim, który po pogorszeniu sytuacji politycznej między krajami stał się niedostępny dla ukraińskich producentów. Ponadto producentom trudno jest konkurować na rynku krajowym z produktami tureckimi, ponieważ koszty gazu i energii elektrycznej w Turcji są znacznie niższe niż na Ukrainie. Obecnie ukraińscy producenci warzyw szklarniowych wymagają kwot importowych i wprowadzenia ceł handlowych na importowane produkty ”, wyjaśnia Katerina Zwierjewa, dyrektor ds. Rozwoju w UPOA.

„Ukraińscy producenci ogórków i pomidorów przeżywają teraz czas zmian. Oczywiście sytuacja z utratą rosyjskiego rynku zmusiła szklarnie do poszukiwania nowych rynków i rozszerzenia asortymentu. Obecnie głównymi importerami ukraińskich pomidorów i ogórków są Białoruś i Polska - kraje, które w potem reeksportują ukraińskie produkty”, mówi analityk UPOA Semen Kramarenko.

Podobne
Pomidory i ogórki
2019-07-22 08:00
Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 29. tydz. br.
Jak wygląda sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Pomidory
2019-07-18 15:51
Drogie pomidory
Sytuacja cenowa na rynku krajowych pomidorów jest równie nietypowa jak w przypadku wielu innych warzyw. Jak obecnie kształtują się ceny czerwonych pomidorów w dużym hurcie.
czytaj więcej
Pomidory i ogórki
2019-07-08 15:01
Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 27. tydz. br.
Jak wygląda sytuacja na rynku pomidorów i ogórków szklarniowych w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Pomidory
2019-07-05 11:00
Turcja – wzrost eksportu pomidorów do Rosji
Turcja zwiększa eksport pomidorów do Rosji, informuje portal www.freshplaza.com na podstawie lokalnych źródeł branżowych.
czytaj więcej
Pomidory
2019-07-02 12:00
Ukraina w szklarniach dominują pomidory
W ukraińskich szklarniach i uprawach pod folią zdecydowanie dominują pomidory.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.