Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Marchew

0000-00-00 00:00

Marchew (Daucus carota)

Marchew jest warzywem korzeniowym, wymagającym gleb lekkich, żyznych i wilgotnych, o małej zawartości azotu. Przed siewem marchwi nie należy stosować obornika (uprawiamy w drugim roku po oborniku). Zalecane jest stanowisko przewiewne, gdyż wiatr utrudnia gnieżdżenie się największemu szkodnikowi warzyw korzeniowych - połyśnicy marchwiance. Pomoże też naprzemianrzędowa uprawa marchwi z cebulą, gdyż cebula odstrasza połyśnicę marchwiankę, z kolej sąsiedztwo marchwi zapobiega występowaniu popularnego szkodnika cebuli - śmietki cebulanki.

Marchew można wysiewać w okresie od końca marca do czerwca. Wysiew do gruntu jest wskazany dopiero gdy gleba ogrzeje się do 7°C. Wcześniej marchew można wysiewać pod niskimi osłonami lub w inspekcie. Nasiona wysiewamy na głębokości od 1 do 2 cm, w rzędach co 15 - 30 cm. Rosnąca roślina wymaga regularnego podlewania, odchwaszczania i spulchniania gleby pomiędzy rzędami.

Zbiór wczesnych odmian jest możliwy już od czerwca (od 8 tygodni po wysiewie). W zależności od terminu siewu marchew możemy zbierać aż do października, jednakże marchew zebrana wcześnie charakteryzuje się delikatniejszym smakiem. Korzenie są bogate w witaminy i sole mineralne (przede wszystkim są znakomitym źródłem karotenu).

Odmiany polecane do uprawy amatorskiej:

 • Marchew "Ambrosia"
  Odmiana wczesna o krótkim, 70-dniowym okresie wegetacji. Często spotykana w uprawach amatorskich. Korzenie o kształcie lekko stożkowatym osiągają długość 23 do 28 cm. Barwa korzenia intensywna, czerwonopomarańczowa. Znikoma ilość włókien w połączeniu z dużą zawartością cukrów przyczyniają się do wybornego smaku korzeni tej odmiany. Korzenie gotują się szybko, nie tracąc barwy, nadają się również do mrożenia.

 • Marchew "Amsterdamska NOE"
  Odmiana wczesna. Korzenie ciemnopomarańczowe, kruche i soczyste, osiągają długość około 15 cm. Wysiew od marca do maja do gruntu, rozstawa od 3 do 6 cm i 30 do 40 cm między rzędami, zbiory od lipca do września. Nadaje się do uprawy pod osłonami, w inspekcie oraz w gruncie.

 • Marchew "Kalina" F1
  Odmiana wczesna. Korzenie barwy ciemnopomarańczowej osiągają długość 20 cm. Są smaczne, zawierają dużo cukrów i karotenu. Wysiew od marca do maja. Rozstawa 3 do 6 cm w rzędach i 30 do 40 cm pomiędzy rzędami. Zbiory od sierpnia do września.

 • Marchew "Nantejska"
  Odmiana średniowczesna. Korzenie osiągają długość około 15 cm. Kształt walcowaty. Miąższ delikatny, kruchy, bardzo smaczny. Siew od marca do maja, zbiory od lipca do października. Z opóźnionego siewu nadaje się do przechowywania.

 • Marchew "Perfekcja"
  Odmiana późna. Korzenie barwy czerwono-pomarańczowej, osiągają długość do 19 cm i masę 250 gram. Zbiory od sierpnia do października. Nadają się do bezpośredniego spożycia i przechowywania zimowego.

Źródło: Mój Ogród, Delta, Warszawa 1993, s. 391 - 392; B. Kamińska-Frąszczak, Nowe odmiany dla amatorów, Działkowiec, nr 11/2003, s. 46, oraz materiałów informacyjnych producentów.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem