Twój kompas na rynku owoców i warzyw
Używaj na co dzień

Odmiany ziemniaków wczesnych

Odmiany ziemniaków polecane przez COBORU
Odmiany ziemniaków polecane przez COBORU
  |   Źródło:
Zastanawiając się nad odmianą ziemniaków do uprawy w bieżącym sezonie wegetacyjnym, warto skorzystać z zaleceń COBORU.

Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych co roku tworzy listy odmian roślin uprawnych zalecanych do uprawy w poszczególnych województwach. Listy tworzone są na podstawie wyników doświadczeń przeprowadzanych w ramach Programu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego. Przyglądamy się wczesnym odmianom jadalnym zalecanym do uprawy w różnych województwach.

Odmiany ziemniaków

Owacja została wpisana do rejestru przez Pomorsko - Mazurską Hodowlę Ziemniaka z siedzibą w Strzekęcinie w 2006 r.  Zalecana jest do uprawy aż w 12 województwach. Wśród województw, w których jest rekomendowana do uprawy nie znalazło się tylko województwo lubuskie, podkarpackie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Owacja należy do typu konsumpcyjnego B-BC czyli do typu ogólnoużytkowego, lekko mączystego i ma jasnożółty miąższ. Głębokość oczek została określona na 7 w 9-stopniowej skali. Jest to odmiana odporna na mątwika ziemniaczanego i agresywnego.

Cyprian należy do tego samego hodowcy. Został zarejestrowany jednak rok później od Owacji. Należy do typu ogólnoużytkowego (B) i ma jasnożółty miąższ. Zalecany jest do uprawy na większości terytorium naszego kraju, w tych samych województwach co Owacja, ale z pominięciem województwa śląskiego. Cyprian odporny jest na mątwika ziemniaczanego i agresywnego a także na raka ziemniaka.

Vineta znajduje się w rejestrze odmian od 1999 r. Jej hodowcą jest Europlant Pflanzenzucht GmbH, którego pełnomocnikiem w Polsce jest firma Europlant Handel Ziemniakami z miejscowości Laski Koszalińskie . Zaletą odmiany jest odporność na mątwika ziemniaczanego i raka ziemniaka. Odmiana należy do typu kulinarnego AB co rekomenduje ją do wykorzystania m.in.. na sałatki. Zalecana jest do uprawy w tych samych województwach co Owacja.

Ballerosa należy do tego samego hodowcy co Vineta. Została zarejestrowana w 2006 r. Należy do typu ogólnoużytkowego i ma żółty miąższ. Odmiana jest zalecana w czterech województwach od 2010 r.: łódzkim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim. W 2011 roku lista województw, w których jest ona zalecana została poszerzona o województwa opolskie i dolnośląskie. Odmiana jest odporna na mątwika ziemniaczanego i raka ziemniaka.

Michalina została wpisana do rejestru odmian w 2010 r. Jej hodowcą jest Hodowla Ziemniaka Zamarte należąca do grupy IHAR. Odmiana jest zalecana do uprawy od 2011 r. w czterech województwach: łódzkim, mazowieckim, opolskim i śląskim. Od bieżącego roku jest także rekomendowana do uprawy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Michalina posiada jasnożółty miąższ i należy do typu konsumpcyjnego B czyli ogólnoużytkowego. Odmiana ta charakteryzuje się dużymi bulwami — za ten parametr otrzymała od COBORU 9 punktów w 9-stopniowej skali. Wiąże się to z dużym udziałem plonu handlowego, który wynosi 96 proc. Plon bulw według powyższej instytucji może wynosić nawet 48,3 t/ha. Michalina odporna jest na mątwika ziemniaczanego i raka ziemniaka.

Aruba jest zalecana do uprawy tylko w województwie mazowieckim i to dopiero od 2012 r. Odmiana została wpisana do rejestru w 2007 r. Jej hodowcą jest Hodowla Ziemniaka Zamarte. Odmiana należy do typu ogólnoużytkowego (B) i wyróżnia się kremowa barwą miąższu. Aruba odporna jest na raka ziemniaka a także na mątwika ziemniaczanego i agresywnego.

Podobne
Amistar w uprawie ziemniaka
2012-04-26
Amistar w uprawie ziemniaka
18 kwietnia rejestracja znanego fungicydu Amistar® została rozszerzona o uprawę ziemniaka.
czytaj więcej
Co dalej z ziemniakami
2012-04-20
Co dalej z ziemniakami
Perspektywy dla producentów ziemniaków niezmiennie pozostają niekorzystne. Podaż ziemniaków od początku sezonu jest dużo za wysoka, a w najbliższych tygodniach może być jeszcze gorzej.
czytaj więcej
Nowe zasady eksportu egipskich ziemniaków do Rosji
2012-04-19
Nowe zasady eksportu egipskich ziemniaków do Rosji
Federacja Rosyjska gotowa jest wznowić eksport egipskich ziemniaków na teren kraju.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.