Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 11 lipca 2020. Od wczoraj dodano 3192 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Start  »  Mało cebuli

Mało cebuli

Cebula
  |   Źródło:
Podaż cebuli na polskim rynku pozostaje niższa i widać to w cenach tego warzywa.

Cebula w Polsce pozostaje droga, wręcz bardzo droga. Ceny są wysokie tak w handlu detalicznym, jak i w hurcie. Oczywiście, trzeba pamiętać, że rynek krajowej cebuli jest w okresie przejściowym między starym i nowym sezonem, a okres ten zawsze charakteryzuje się podwyższonymi cenami, ale w tym roku sytuacja jest wyraźnie kryzysowa.

Wszystko przez niską podaż. Krajowa cebula ze zbiorów 2018 roku w zasadzie się skończyła – tak w kraju, jak i w krajach mogących być potencjalnymi dostawcami. Zostaje cebula wczesna. Polskiej cebuli ozimej jest w tym sezonie mniej niż zazwyczaj, a to z powodu fatalnie niekorzystnej pogody. Jest import – z Ukrainy i dalej, z Azji Środkowej, ale jego ceny pozostają wyższe niż ceny jakie zwykły obowiązywać w Polsce w „normalnych” sezonach.

Żeby zrozumieć różnicę, wystarczy porównać sytuację obecną z tą sprzed roku (a przecież sezon 2018/2019 przyniósł w konsekwencji niskie zbiory i wysokie ceny cebuli). Wtedy w czerwcu wciąż dostępna była „stara” cebula i było jej tak dużo, że ceny w dużym hurcie utrzymywały się w przedziale 0,50 – 0,80 zł/kg. Cebula młoda taniała, a jej hurtowe ceny były na poziomie 1,00 – 1,20 zł/kg za cebulę podsuszoną i 1,40 – 1,50 zł/kg za obraną na biało.

A teraz? Cebuli „starej” praktycznie nie ma. Cebula młoda ma zaś ceny 2,30 – 3,00 zł/kg, zaś obrana 2,60 – 3,00 zł/kg. Cebulę sprowadzoną z Ukrainy można kupić przy dużych ilościach w cenach 1,30 – 2,20 zł/kg, zależnie od jakości. Z tą zaś ukraińska cebula ma poważne kłopoty z powodu ulewnych opadów deszczu, jakie tam miały miejsce niedawno.

Podobne
Cebula
2019-06-24 08:00
Regionalny rynek cebuli
Sytuacja na rynku cebuli w wybranych krajach regionu Europy Wschodniej (w tym na rynku polskim) i Azji Środkowej w dwudziestym piątym tygodniu bieżącego roku.
czytaj więcej
Cebula
2019-06-21 09:00
Rosja – wzrost cen wczesnej cebuli
Sezon wczesnej cebuli w Rosji rozwija się, ale tamtejszym producentom udaje się podnosić ceny tego warzywa.
czytaj więcej
Cebula
2019-06-19 10:00
Austria – wysoki popyt na wczesną cebulę
Popyt na cebulę ozimą na austriackim rynku jest bardzo wysoki.
czytaj więcej
Cebula
2019-06-18 08:00
Ukraina – ceny cebuli jeszcze w dół
Ceny cebuli na Ukrainie powróciły do trendu zniżkowego po chwilowym odbiciu w górę. Zyskuje na tym potencjał eksportowy ukraińskiej cebuli.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.